PAH alarmuje – Matki jedzą ostatnie!

Źródło: PAH

Ponad miliard kobiet i nastolatek na świecie każdego dnia nie dojada lub rezygnuje z posiłków. Wśród nich najbardziej zagrożone są matki, które stawiają na pierwszym miejscu zdrowie swoich dzieci i rodziny. W Dniu Matki Polska Akcja Humanitarna alarmuje, że poważne niedożywienie wśród matek jest coraz częstszym zjawiskiem, zwłaszcza w krajach pogrążonych w kryzysach humanitarnych.

Ostatnie lata przyniosły szokujące pogorszenie bezpieczeństwa żywnościowego na świecie. Obecnie ponad ćwierć miliarda osób – 258 mln – cierpi z powodu poważnego niedożywienia lub głodu. Wiele z tych osób mieszka w krajach doświadczających zmian klimatu, wojen lub niestabilności politycznej. Dwukrotnie zwiększyła się też różnica między płciami, pokazując, że to kobiety i nastolatki najsilniej odczuwają skutki nakładających się kryzysów.

– Nietrudno określić, dlaczego to właśnie matki nie dojadają lub rezygnują z posiłków – mówi Helena Krajewska, rzeczniczka prasowa PAH. – Przede wszystkim, chcą chronić swoje dzieci, najbliższych, a żeby to zrobić, muszą poświęcić swoje zdrowie. Widzimy to wszędzie tam, gdzie pracujemy, od Ukrainy, przez Sudan Południowy i Somalię, do Jemenu.

W krajach najmocniej dotkniętych kryzysami humanitarnymi ostre niedożywienie wśród matek wzrosło aż o 1/4 przez ostatnie 3 lata, jak alarmują organizacje międzynarodowe. Szczególnie niepokojąca jest sytuacja ciężarnych i karmiących kobiet w Afryce Subsaharyjskiej i Azji Południowo-Wschodniej. Jednak nowe kryzysy, takie jak trzęsienie ziemi w Turcji i Syrii czy wojna w Ukrainie, zepchnęły setki tysięcy rodzin na skraj ubóstwa.

– Do końca tego roku chcemy dotrzeć z żywnością do ponad 600 tys. osób na wschodzie i południu Ukrainy – mówi Muthana Alhayou, kierownik działań PAH w tym regionie. – W wielu rodzinach, którym pomagamy, nagle zabrakło jedynego żywiciela lub środków na utrzymanie. To trudna sytuacja dla matek.

W bardzo trudnym położeniu znajdują się też kobiety w Sudanie Południowym, gdzie na skutki zmian klimatu nakładają się lata konfliktów zbrojnych. Obecnie aż 76% obywateli tego kraju potrzebuje pomocy humanitarnej, a wśród nich 2,2 mln kobiet i blisko 5 mln dzieci. Dramatyczna sytuacja w sąsiednim Sudanie i nowa grupa osób potrzebujących, które uciekają przed konfliktem, może doprowadzić do katastrofy humanitarnej w Sudanie Południowym.

Polska Akcja Humanitarna na całym świecie wspiera matki, które znajdują się w sytuacji kryzysu humanitarnego. Fundacja dostarcza żywność i podstawowe produkty higieniczne, finansuje działanie ośrodków zdrowia oraz bezpiecznych przestrzeni dla kobiet i dzieci. To nie byłoby możliwe, gdyby nie solidarność osób prywatnych i firm, regularnie przekazujących środki na pomoc PAH.

Wesprzyj działania PAH: 

– Wpłać poprzez stronę PAH: https://www.pah.org.pl/wplac/?form=wplac-na-pah

– Przelewem na konto nr: 02 2490 0005 0000 4600 8316 8772 z dopiskiem „Pomagam z PAH”