Opieka jeszcze przed narodzeniem

KM - Przewijak w nowoczesnym, piętrowym wagonie sterowniczym BombardieraKoleje Mazowieckie prowadzą działania na rzecz zapewnienia przyszłym mamom odpowiednich warunków podróży oraz aktywnie uczestniczy w kampaniach społecznych zwracających uwagę na pomoc kobietom w ciąży, dzieciom i ich matkom, np. „Więcej życzliwości dla kobiet w ciąży” oraz “Odmienny stan – odmienne traktowanie”. Na ten rok planowana jest m.in. akcja promująca wzory dobrych zachowań wobec mam z małymi dziećmi. Spółka przystosowuje i modernizuje składy dla potrzeb młodych matek  m.in. poprzez instalację przewijaków, a także oznaczenie miejsc siedzących dla kobiet w ciąży specjalnym piktogramem.

Akcja społeczna „Więcej życzliwości dla kobiet w ciąży” w sklepach i środkach komunikacji miejskiej była prowadzona latem ubiegłego roku. Promowana była na łamach mediów, m.in.: miesięcznika „M jak mama”, dziennika „Super Express” czy magazynu „Zdrowie”. W ramach akcji w pociągach pojawiły  się m.in. plakaty zwracające uwagę na fakt, że kobiety w ciąży potrzebują życzliwości otoczenia. Patronat honorowy nad akcją  objęło Ministerstwo Infrastruktury. Obok Kolei Mazowieckich w inicjatywę zaangażowały się: sieć aptek DOZ, sklepy Carrefour, PKP i Zarząd Transportu Miejskiego w Warszawie.

Kampania “Odmienny stan – odmienne traktowanie” ma na celu edukację w zakresie potrzeb i zdrowia kobiety oraz jej nienarodzonego dziecka. Częścią kampanii jest plebiscyt na Miejsce Przyjazne Przyszłej Mamie, który wskazuje miejsca  szanujące przywileje kobiet ciężarnych. W ubiegłorocznej edycji rankingu wytypowanych zostało 51 miejsc z całego kraju. Koleje Mazowieckie zostały nagrodzone w rankingu w kategorii Transport. Wyróżnione w rankingu firmy i instytucje otrzymały tytuł: Miejsce Przyjazne Przyszłej Mamie 2010.

wsos