Nowości w programie „Czyste Powietrze”. Lista ZUM zyskuje na znaczeniu

W ciągu ostatnich lat walka z zanieczyszczeniem powietrza stała się jednym z najważniejszych priorytetów dla Polski. Program Czyste Powietrze, wprowadzony kilka lat temu, odgrywa kluczową rolę w transformacji kraju w kierunku bardziej ekologicznego i zrównoważonego rozwoju. W 2024 roku, program ten nadal pozostaje na czele wysiłków mających na celu poprawę jakości powietrza i ochronę zdrowia publicznego.

Od połowy czerwca 2024 r. obowiązywać będą zmiany w programie „Czyste Powietrze”. Sprawdź, jakie i dowiedz się, czym jest „Lista Zielonych Urządzeń i Materiałów”, która usprawni starania o dotację.

„Czyste Powietrze” to program, który wspiera działania zmniejszające emisję zanieczyszczeń. Działa od 2019 r., ale jego założenia ulegały zmianie. Dziś – co ważne – dofinansowuje nie tylko wymianę nieefektywnych źródeł ciepła na np. pompy ciepła, ale też ocieplenie domów jednorodzinnych. To dlatego dotacją interesuje się coraz więcej Polaków.

Nowości, które uszczelnią program

Jedną ze zmian, która została wprowadzona do programu „Czyste Powietrze”, jest to, że osoby chcące pozyskać dofinansowanie, będą mogły korzystać tylko ze sprawdzonych urządzeń. Ma to uszczelnić program i zlikwidować nadużycia.

Co to dokładnie oznacza? Od 14 czerwca 2024 r. pompy ciepła montowane w ramach programu „Czyste Powietrze” będą kosztem kwalifikowanym tylko wtedy, gdy ich parametry techniczne będą potwierdzone wpisem na „Listę Zielonych Urządzeń i Materiałów” (ZUM). Na listę ZUM docelowo wejdą tylko te urządzenia, dla których dostarczone badania z akredytowanego laboratorium zlokalizowanego w kraju UE lub EFTA potwierdzą ich parametry techniczne.

Dokonując zakupów w programie „Czyste Powietrze”, warto kierować się „Listą Zielonych Urządzeń i Materiałów”. Czym jest i gdzie ją znaleźć?

Zielona lista usprawni uzyskanie dofinansowania

ZUM to zestawienie produktów i technologii, które spełniają określone standardy ekologiczne i efektywności energetycznej: nowoczesne piece c.o., pompy ciepła, systemy solarne, systemy ociepleń czy okna o wysokiej efektywności energetycznej. Co ważne, lista obejmuje urządzenia i materiały, które można zastosować w ramach inwestycji, aby bez dostarczania dodatkowej dokumentacji kwalifikować się do uzyskania dofinansowania.

Lista ZUM jest regularnie aktualizowana i publikowana przez odpowiednie instytucje, np. przez realizujące program Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Na liście ZUM są cztery systemy ociepleń

– Produkty znajdujące się na liście muszą spełniać rygorystyczne kryteria dotyczące efektywności energetycznej. Dzięki temu beneficjenci programu mają pewność, że inwestują w sprawdzone rozwiązania. Nasze produkty spełniają określone w programie wymogi, dlatego na liście ZUM są już cztery systemy ociepleń – Atlas Etics, Atlas Grip, Atlas Roker oraz Atlas Ceramik – mówi Klaudia Próchnicka z zespołu marketingu produktowego.

Dzięki precyzyjnie określonej liście ZUM wnioskodawcy wiedzą, jakie produkty bezpośrednio kwalifikują się do dofinansowania, co ułatwia proces aplikacyjny i skraca czas oczekiwania na decyzję o przyznaniu wsparcia.