Nowoczesny mural powstał dzięki Enei

fot. materiały prasowe

Na ścianie budynku osiedlowego Domu Kultury „Wiktoria” na poznańskim os. Zwycięstwa powstał mural przedstawiający nowoczesne miasto, wytwarzające zieloną energię i nią zasilane.

Instalacja została przygotowana specjalnymi farbami oczyszczającymi powietrze, a w jej tworzenie włączyła się Enea, firma aktywnie działająca na rzecz budowy i rozwoju fotowoltaiki i infrastruktury e-mobility w Polsce.

Nowoczesne miasto z murala to takie, gdzie samochody zasilane są energią elektryczną z ładowarek Enei, a domy czerpią energię z instalacji fotowoltaicznych i wiatraków. W tle kompozycji znajdują się budynki charakterystyczne dla stolicy Wielkopolski – Okrąglak, Bałtyk i Collegium Altum oraz domki budnicze ze Starego Rynku.

Wizja odległej przyszłości? Niekoniecznie – transformacja energetyki, a co za tym idzie i polskich miast w kierunku niskoemisyjnym już trwa. Enea stawia na zrównoważony rozwój, dlatego bierze aktywny udział w budowaniu ekosystemu innowacyjności, budując i rozwijając infrastrukturę e-mobility i inwestując w odnawialne źródła energii.

Farby wykorzystane do namalowania muralu oczyszczają powietrze, wchłaniając i rozkładając niektóre składowe smogu, w tym te emitowane przez samochody. Farba jest w tym bardzo skuteczna – w tunelu drogowym, w którym pokryto nią ściany, zawartość w powietrzu tlenków azotu spadła o ponad 50%. W rezultacie, dzięki zastosowaniu tej farby przez kolejne dziesięć lat malunek będzie zmniejszać zanieczyszczenie powietrza tak samo jak zrobiłoby to 77 drzew. Kolorystyka w odcieniach niebieskiego podkreśla nowoczesność i perspektywę niedalekiej przyszłości.

– Miasta w Polsce coraz szybciej się rozwijają, mają też ogromny potencjał do wdrażania innowacyjnych rozwiązań. Obserwujemy prawdziwy boom na budowę mikroinstalacji fotowoltaicznych, mających zapewnić energię elektryczną na użytek własny. Biorąc pod uwagę tempo przyłączania i uruchamiania kolejnych instalacji, Polska może znaleźć się na czwartym miejscu w UE pod względem rocznych przyrostów nowych mocy fotowoltaicznych. Chcemy, by miasta w Polsce wyglądały właśnie tak jak to z muralu – powiedziała Jadwiga Emilewicz, minister rozwoju.

Poznański mural o powierzchni 77 m2 jest wspólnym projektem Fundacji Wielkopolska Pracowania Pomysłów oraz Enei.

– Grupa Enea towarzyszy użytkownikom dróg w rozwoju elektromobilności w Polsce. Pracujemy nad przygotowaniem sieci do intensywnego rozwoju infrastruktury ładowania, współpracujemy z partnerami w projektach budowy infrastruktury e-mobility. Stworzyliśmy ten mural, by pokazać, że istnienie takiego miasta jest możliwe i nie jest to odległa przyszłość – powiedział Mirosław Kowalik, prezes Enei. – Instalacja łączy przyjemne z pożytecznym, będzie urozmaicać przestrzeń miejską, ale i działać pozytywnie na najbliższe otoczenie – dodał.

W ubiegłym roku Enea, stawiając sobie za cel upamiętnienie i uczczenie wydarzeń oraz bohaterów związanych z odzyskaniem przez Polskę niepodległości, wspólnie z partnerami stworzyła murale w miastach Wielkopolski.