Nowa sala dla niewidomych dzieci

To najlepsza sala w naszym ośrodku – tak o odnowionej sali mówią terapeutki z ośrodka Tęczy przy ul. Kopińskiej w Warszawie. Dzięki pomocy IKEA Targówek pomieszczenie terapeutyczne zostało wyposażone w meble oraz specjalne zabawki, które pomagają w stymulacji wszystkich zmysłów niewidomych dzieci.

 

Ośrodek dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących ze Sprzężonymi Niepełnosprawnościami przy ul. Kopińskiej 6/10 w Warszawie jest jedną z trzech placówek, prowadzonych przez Stowarzyszenie „Tęcza“, które funkcjonuje już od 23 lat. Pod jego opieką pozostaje stale 41 dzieci, w wieku 2,5 – 18 lat z Warszawy i okolic. Codziennie odbywa się tutaj ich rehabilitacja i kształcenie. Z upływem czasu funkcjonowania placówki, część pomieszczeń wymagała remontu. Dzięki pomocy IKEA Targówek udało się odnowić jedną z sal. Odbywają się w niej teraz zajęcia terapeutyczne indywidualne i grupowe.

Bardzo cieszymy się z nowo urządzonej sali, w ktorej na co dzień przebywa pięcioro niewidomych lub słabowidzących przedszkolaków. Sala została zaprojektowana i wyposażona pod kątem ich indywidualnych potrzeb – mówi Anna Witarzewska, prezes Stowarzyszenia „Tęcza“. Każdy z nich wymaga specjalnej terapii i pomocy, w której ważną rolę odgrywa terapia zabawą i dobrze zorganizowana przestrzeń. Prostota, funkcjonalność oraz estetyka przedmiotów, zabawek, urządzeń z IKEA bardzo nam odpowiada – dodaje pani Anna.

Specjaliści z Tęczy wybrali z asortymentu IKEA przedmioty przydatne w codziennej pracy terapeutycznej tj. koce, materace, poduszki oraz różnorodne zabawki z tkanin, gumy, czy drewna. Jedną z nich była drewniana kolejka z serii MULA, która poprzez prostotę elementów składowych oraz zróżnicowaną fakturę stymuluje zmysły niewidomych dzieci oraz rozwija koordynację ruchową i logiczne myślenie.

Poza tym odświeżona sala została wyposażona w krzesła, stoły, biurko, półki na książki oraz pojemniki, w których można schować zabawki. W pomieszczeniu pojawiły się również lampy z odpowiednim oświetleniem i miękki dywan do zabaw na podłodze.

IKEA współpracuje ze Stowarzyszeniem „Tęcza“ w ramach projektu „Minigranty“, którego założeniem jest wsparcie organizacji działających na rzecz dzieci oraz ochrony środowiska naturalnego.