Największy turniej dla dzieci w Europie

Maspex, właściciel marki Tymbark i sponsor główny turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” został wyróżniony w XXXVIII edycji Raportu Społeczna Odpowiedzialność Biznesu za wspieranie aktywności sportowej wśród najmłodszych.

Turniej „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” istnieje od 18 lat i już na stałe wpisał się w kalendarz dziecięcych imprez sportowych. To największy turniej piłkarski dla dzieci w Polsce i w Europie, do którego do tej pory zostało zgłoszonych w sumie blisko 2 miliony dziewcząt i chłopców z całego kraju. Organizatorem turnieju jest Polski Związek Piłki Nożnej a od 12 lat, jako sponsor główny, wspiera go firma Tymbark. Główne cele turnieju to popularyzacja piłki nożnej i aktywnego stylu życia wśród uczniów szkół podstawowych, wyłanianie największych talentów piłkarskich oraz co najważniejsze – spełnianie dziecięcych marzeń.

Do 2013 r. turniej był Mistrzostwami Polski do lat 10. W kolejnych edycjach został rozszerzony o dodatkowe grupy wiekowe – w XIV edycji: U-10 i U-12, a od XV edycji: U-8, U-10, U-12.

Kopalnia piłkarskich talentów

Dzięki turniejowi „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” dzieci z każdego województwa w Polsce mają szansę na zaprezentowanie swojego piłkarskiego talentu i zmierzenie się z rówieśnikami. A gra jest warta świeczki, bo historia pokazuje, że turniej może być początkiem wielkiej piłkarskiej przygody, zwieńczonej powołaniem do dorosłej Reprezentacji Polski. W turnieju zagrało już ponad 50 reprezentantów, różnych kategorii wiekowych, m.in. Arkadiusz Milik (ambasador turnieju), Piotr Zieliński, Bartosz Salamon, Marcin Kamiński, Tomasz Kędziora, Bartosz Bereszyński, Igor Łasicki, Filip Jagiełło oraz Paulina Dudek – najdroższa polska piłkarka w historii.

A jak wygląda droga z podwórka do kadry narodowej? Najlepsi uczestnicy turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” regularnie biorą udział w Letniej i Zimowej Akademii Młodych Orłów i stanowią większość zapraszanych na nią zawodników. Kolejnym krokiem w ich piłkarskim rozwoju jest powołanie do młodzieżowych reprezentacji Polski. W ostatnim rozegranym międzynarodowym meczu towarzyskim chłopców w kategorii U-14 ze Słowacją wzięło udział aż 12 (spośród 20 powołanych) zawodników, którzy swoje pierwsze kroki stawiali w turnieju.

Oprawa godna mistrzów

Mecze finałowe turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku, w czasie których wyłaniani są zwycięzcy, już od 5 lat rozgrywane są na Stadionie PGE Narodowym kilka godzin przed finałem Pucharu Polski. Mają niezwykłą oprawę, niczym nie ustępującą tej, która towarzyszy meczom Reprezentacji Polski. Kamery, transmisja telewizyjna na antenie Polsatu i Polsatu Sport, komentarz na żywo na stadionie, muzyka, wodzirej, atrakcje dla najmłodszych – to wszystko sprawia, że atmosfera na stadionie jest wyjątkowa, a trybuny wypełnione po brzegi rodzicami i dziećmi.

Co roku turniej gromadzi także wyjątkowych gości ze świata sportu, którzy z uwagą przyglądają się zmaganiom młodych piłkarzy i piłkarek. Finały zakończonej w tym roku edycji obserwowali prezes PZPN Zbigniew Boniek i ówczesny trener kadry narodowej Adam Nawałka, a także trenerzy młodzieżowych reprezentacji Polski: Czesław Michniewicz, Jacek Magiera, Marcin Dorna, Marcin Kasprowicz czy Bartłomiej Zalewski.

O randze wydarzenia świadczy także fakt, że od kilku lat jego organizatorzy mogą liczyć na honorowy patronat Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, a także Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Trwają zapisy do XIX edycji

Do 30 września br. nauczyciele i trenerzy mogą zgłaszać zespoły do XIX edycji turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”, rozgrywanej w roku szkolnym 2018/2019. Mogą w nim wziąć udział drużyny, które reprezentują szkoły podstawowe, kluby sportowe, w tym te uczniowskie oraz inne podmioty prowadzące działalność sportowo-edukacyjną.

Rozgrywki rozpoczną się na początku października. Do marca 2019 r. piłkarskie zmagania toczyć się będą na etapie gminnym i powiatowym. Drużyny, które okażą się najlepsze w tej fazie, zakwalifikują się do finałów wojewódzkich rozgrywanych na przełomie marca i kwietnia przyszłego roku. Tam wyłonieni zostaną zwycięzcy turnieju w kategorii U-8. Starsze grupy – U-10 i U-12 – wezmą udział w Finale Ogólnopolskim z decydującymi meczami na stadionie PGE Narodowym. Które cztery drużyny wzniosą w górę Puchar Tymbarku dowiemy się 2 maja 2019 r. Nagrodą dla nich, oprócz nagród rzeczowych, będzie wyjazd na wyjątkowy mecz piłkarski.

Przemysław Gruz