Najcieplejszy 1 listopada od 30 lat. Czy to już efekt globalnego ocieplenia?

Zapowiada się najcieplejszy 1 listopada od 30 lat. To efekt globalnego ocieplenia – informuje portal i.pl. Termometry 1 listopada 2022 r. pokażą nawet 21 stopni Celsjusza.

Dawno, dawno temu, odwiedzający masowo groby w tym czasie, mieli okazję wyciągnąć skóry, kożuchy, czyli coś ciepłego, bo za oknem było zimno. Ostatnimi czasy raczej nie ma takiej potrzeby.

W tym roku 1 listopada będzie bardzo ciepło. – Jeżeli sprawdzi się prognoza, to najbliższy 1 listopada będzie rekordowy – przewiduje rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski cytowany przez portal i.pl. Jak dodaje portal, mijający październik 2022 r. też był rekordowo ciepłym miesiącem. Zapisał się jako drugi najcieplejszy październik od lat 50. XX wieku.

Jak przypomnia portal, główną przyczyną globalnego ocieplenia jest działalność człowieka – obecnie średnia temperatura na świecie jest statystycznie blisko o 1,1 stopnia wyższa niż przed rozpoczęciem tzw. epoki przemysłowej. To wówczas rozwój technologiczny po raz pierwszy zaczął tak znacząco wpływać na przyspieszenie zmian klimatu.

“Bezpośrednią przyczyną drastycznego wzrostu temperatury jest wieloletnie spalanie przez człowieka paliw kopalnych (węgla, ropy, gazu) wykorzystywanych do produkcji energii elektrycznej, transportu, czy w przemyśle” – czytamy dalej.