Na farmie wiatrowej Przykona stanie pierwszy wiatrak

fot. materiały prasowe

Jedna z kluczowych inwestycji Grupy Energa nabiera dynamiki. Realizacja przedsięwzięcia wchodzi w najważniejszą fazę – montaż turbin wiatrowych. Lada moment będzie można podziwiać pierwszą gotową turbinę wiatrową.

Końca dobiegają prace przy pierwszym z dziewięciu wiatraków, jakie staną na terenie Farmy Wiatrowej Przykona (pow. turecki). Jeden z jego ostatnich elementów – łopaty o masie 13 ton i długości ponad 60 metrów każda – wyjechały z portu w Gdyni i nocą (z uwagi na gabaryty) przetransportowane zostały na plac budowy.

– Zmierzające do końca prace przy pierwszej z turbin wiatrowych w gminie Przykona mają dla nas znaczenie symboliczne. Do pełnego zamknięcia inwestycji zostało jeszcze trochę czasu, ale dziś widać już gołym okiem, że nabiera ona realnych kształtów, a wkrótce stanie się ważnym wzmocnieniem i tak już silnej pozycji Grupy Energa w obszarze odnawialnych źródeł energii. Finalizując Przykonę nie tylko zrealizujemy nasze cele biznesowe, ale także wpiszemy się jeszcze mocniej w trendy zarówno światowe, jak i krajowe, wspierane polityką polskiego rządu i opracowywanymi przez władze dokumentami strategicznymi – podkreśla Grzegorz Ksepko, kierujący Grupą Energa.

W zależności od warunków pogodowych zakończenie prac przy pierwszym wiatraku będzie mieć miejsce najpóźniej pod koniec tego tygodnia.

– Farma wiatrowa w Przykonie zapewni dodatkowe 31 MW zielonej energii w polskim systemie elektroenergetycznym, a tym samym przybliży Polskę do wypełnienia celu klimatycznego Komisji Europejskiej do 2030 r. Nasze zdywersyfikowane działania zarówno w dziedzinie nowych inwestycji, jak również BR, pozwalają nam optymistycznie patrzeć w przyszłość – zarówno pod względem biznesowym, jak i społecznym. Odpowiedzialna transformacja energetyczna to nasz główny cel. Budowana farma wiatrowa jest kolejnym dowodem, że konsekwentnie go realizujemy – mówi Piotr Meler, prezes Energi OZE.

Zakończenie budowy Farmy Wiatrowej Przykona planowane jest na II kwartał 2020 roku. Jej moc zainstalowana wyniesie 31 MW, a roczna produkcja energii elektrycznej szacowana jest na 75 GWh. Oparte o podzespoły dostarczane przez firmę Vestas wiatraki będą jednymi z najwyższych w Polsce – do piasty turbiny każdy z nich liczyć będzie 117 metrów. Wliczając w to długość łopat, maksymalna wysokość jednego generatora sięgnąć może ok. 180 metrów. Każdy z nich wyposażony będzie w turbinę typu V-126 o mocy 3,45 MW.

– Minęło sześć miesięcy od formalnego wydania polecenia rozpoczęcia prac i przekazania placu budowy. Niedługo zakończą się prace montażowe przy pierwszej turbinie EW7 – nie udałoby się to, gdyby nie zaangażowanie i determinacja wielu osób, zarówno po stronie generalnego wykonawcy, dostawcy turbin, inwestora czyli Grupy Energa oraz gospodarza tego terenu, gminy Przykona. Mając na względzie dotychczasową współpracę jestem przekonany, iż doprowadzimy do sprawnego zakończenia procesu budowlanego i oddania instalacji do eksploatacji zgodnie z harmonogramem. Farma została zaprojektowana w oparciu o najnowsze technologie i będzie trzecią z kolei farmą wiatrową realizowaną przez spółkę Energa Invest – mówi Marek Konieczny, prezes Energi Investu.

Farma Wiatrowa Przykona powstaje na 250 ha obszarów zrekultywowanych po kopalni węgla brunatnego Adamów, wpisując się doskonale zarówno w środowiskowy, jak i prospołeczny aspekt aktualnej strategii Grupy Energa. Obiekt dołączy do pięciu już zarządzanych przez Energę OZE farm wiatrowych. Ich łączna moc zainstalowana wynosi aktualnie 211 MW, a tylko w 2018 roku wygenerowały 385 GWh energii.