Moja krew, Twoje życie

Krew jest bezcennym lekiem, którego nie da się wytworzyć syntetycznie. Przetaczana podczas transfuzji lub podawana w postaci przetworzonych preparatów pozwala ratować życie i zdrowie. Obecnie we wszystkich stacjach występują niskie stany krwi. Stacje krwiodawstwa apelują o oddawanie tego ratującego życie płynu. W najbliższy wtorek 26 sierpnia w Warszawie odbędzie się specjalna zbiórka krwi w ramach tegorocznej edycji Bankowej Akcji Honorowego Krwiodawstwa.

Krew będzie można oddawać w godzinach 9.00 – 14.00 w mobilnym punkcie poboru, który stanie przy siedzibie PKO Banku Polskiego, przy ul. Puławskiej 15. Każdy kto przyłączy się do akcji i po donacji potwierdzi to na wypełnionym, podstemplowanym przez RCKiK certyfikacie, otrzyma upominki Bankowej Akcji Honorowego Krwiodawstwa.

– Wakacje to okres, w którym placówki służby zdrowia potrzebują najwięcej krwi, a dawców jest wówczas najmniej. Istotne jest więc organizowanie dodatkowych akcji oddawania krwi na rzecz osób przewlekle chorych, po wypadkach oraz potrzebujących.
Potrzebne są jej wszystkie grupy w tym szczególnie grupa 0Rh(-), dlatego z całego serca chciałabym zaapelować o aktywne włączenie się w ideę honorowego krwiodawstwa – mówi Urszula Kontowska, prezes Fundacji PKO Banku Polskiego.

PKO Bank Polski jako korporacja społecznie odpowiedzialna od lat angażuje się, w pomoc potrzebującym. W tym kontekście szczególną rolę pełni organizowana od 2009 roku z inicjatywy pracowników Bankowa Akcja Honorowego Krwiodawstwa. Przedsięwzięcie, którego partnerem jest Narodowe Centrum Krwi, a lokalnie Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, przyczynia się do popularyzacji idei krwiodawstwa, przełamywania barier związanych z oddawaniem krwi oraz zachęcenia jak największej liczby osób do jej regularnego oddawania.

Tegoroczna edycja, która prowadzona jest pod hasłem „Moja krew, twoje życie”, rozpoczęła się 13 czerwca br. Odwiedziliśmy już 19 miejscowości w całej Polsce, a do akcji przyłączyło się 1152 osób, które oddały 517 litrów krwi. W akcji brali udział zarówno pracownicy PKO Banku Polskiego, jak i turyści oraz mieszkańcy miejscowości, w których była prowadzona. Jak wszędzie, do przyłączenia się do naszej akcji, zapraszały serduszka – maskotki Bankowej Akcji Honorowego Krwiodawstwa. We wszystkich edycjach akcji krew oddało 5 365 osób. Łącznie potrzebującym przekazano ponad 2400 litrów tego cennego leku. Przed nami również kolejne stacje BAHK. 31 sierpnia br. będziemy w Zamościu, a 9 września odwiedzimy Kielce. Mamy nadzieję, że wielkość oddanej krwi i liczba krwiodawców będzie więc jeszcze większa.

Osoby, które nie mogą dołączyć do planowanej akcji, zachęcamy do oddawania krwi przez cały czas w dogodnym dla siebie terminie w Regionalnych Centrach Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa czy ich Oddziałach Terenowych. Każdy, kto dwukrotnie podzieli się cennym lekiem w ramach tegorocznej edycji BAHK i prześle do Fundacji potwierdzony certyfikat, otrzyma nagrodę niespodziankę. W tym przypadku należy wydrukować wcześniej certyfikat ze strony Fundacji PKO Banku Polskiego (http://www.fundacjapkobp.pl/project/bahk/), a następnie po donacji podstemplować go i przesłać na adres Fundacji (mail: fundacja@pkobp.pl lub tradycyjną pocztą: Fundacja PKO Banku Polskiego, ul. Puławska 15, 02-515 Warszawa).

– Krwi nie da się wyprodukować. Oddaj krew dla potrzebującego. Jeżeli Ty kiedyś będziesz potrzebować krwi, ktoś odda ją dla Ciebie – apeluje dr Joanna Wojewoda, kierownik Działu Krwiodawców RCKiK w Warszawie.

Powiedz o tym bliskim oraz znajomym. Zachęć ich, aby również zgłosili się do RCKiK i oddali krew. Możesz być pomocny oddając krew, a także promując honorowe krwiodawstwo.