Miodobranie w sąsiedztwie płockiej rafinerii

fot. materiały prasowe

Blisko milion pszczół zamieszkało w pasiece ustawionej na pograniczu Zakładu Produkcyjnego PKN ORLEN i terenu Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Płocku.

Miód z pasieki został pozytywnie oceniony przez ekspertów z międzynarodowego akredytowanego laboratorium badawczego. Kilkukrotna ekspertyza wykonana przez laboratorium potwierdziła, że miód jest nie tylko smaczny, ale spełnia także normy europejskie pod względem właściwości fizykochemicznych.

Pszczoły rasy Kraińskiej osiedlone w 16 ulach powstałych dzięki dofinansowaniu Fundacji ORLEN, która wsparła także utworzenie i wyposażenie pracowni pasiecznej, wyprodukowały dotychczas niemal 160 kilogramów miodu. Zdaniem opiekującego się pasieką specjalisty z Zespołu Rolnictwa Ekologicznego i Ochrony Środowiska MODR wynik jest zadowalająco dobry zwłaszcza, że w tym roku deszczu było bardzo mało.

– Pierwsze 10 uli postawiliśmy późną jesienią 2017 r., a w tym roku dostawiliśmy jeszcze sześć. Nie wykluczamy, że pasieka zostanie rozbudowana o kolejne ule, które będziemy chcieli postawić w pobliżu ogrodzenia rafinerii od strony rzeki Brzeźnicy. Wiemy, że są to tereny o wysokich walorach środowiskowych. W naszej ocenie jest to bardzo dobre miejsce gdzie pszczoły miałyby możliwość korzystania z roślin rosnących na tym obszarze. Przy tej okazji można byłoby ocenić zasobność pożytkową tego obszaru, a także kontynuować badania dotyczące wpływu terenów przemysłowych na organizm pszczeli oraz produkty pochodzenia pszczelego – powiedział dr inż. Piotr Michalik, główny specjalista Zespołu Rolnictwa Ekologicznego i Ochrony Środowiska Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego Warszawa oddział w Płocku.

– Niestety, w Płocku jest bardzo mało miejsc bogatych przyrodniczo i takich gdzie pasieka nie przeszkadzałaby osobom postronnym, a jednocześnie spełniała potrzeby i wymagania pszczół – dodaje Michalik. W jego ocenie pszczoły mając w pobliżu zakładu w jarze rzeki Brzeźnicy kilkadziesiąt hektarów różnorodnych roślin owadopylnych, jak zdziczałe drzewa owocowe, nawłoć, klony i inne rośliny kwiatowe, czułyby się dobrze.

– Badania terenowe przeprowadzone przez przyrodników różnych specjalizacji wokół zakładu wskazały niezwykłe bogactwo gatunkowe tego obszaru. Zidentyfikowano siedliska cenne przyrodniczo oraz gatunki ptaków i ssaków, które tworzą specyficzny ekosystem. Na terenach PKN ORLEN można spotkać m.in. sarny, bobry, łosie, a także sokoły. Odwiedzają nas inne wyjątkowo cenne gatunki ptaków w tym raróg, błotniak stawowy, a nawet niezwykle rzadko spotykana uszatka błotna. Cieszy nas fakt, że nasze inwestycje w ograniczenie wpływu na środowisko przynoszą wymierne efekty, które zostały docenione przez przyrodę. To najlepsza wizytówka dla firmy o takiej skali produkcji – mówi Adam Tworkowski, dyrektor Biura Ochrony Środowiska z PKN ORLEN.

Pszczoły są owadami niezbędnymi do zapylania wielu upraw rolniczych oraz bardzo przydatnymi dla zdrowia człowieka ponieważ produkują nie tylko miód, ale także propolis, czy pyłek pszczeli wykorzystywany w sektorze medycznym oraz spożywczym.