Mieszkania z misją

Spółka Sawa Apartments została wyróżniona w XLVI edycji Raportu Społeczna Odpowiedzialność Biznesu za działania na rzecz walki z pandemią i wspieranie śląskich Domów Opieki Społecznej.

Jeśli można powiedzieć cokolwiek dobrego na temat pandemii koronawirusa, to tyle tylko, że w obliczu zagrożenia chorobą COVID-19 polski biznes stanął na wysokości zadania. Ostatnie wydania naszego Raportu poświęciliśmy zaangażowaniu duży i małych firm, spółek skarbu państwa i instytucji, które przeznaczyły ogromne środki na walkę z pandemią. Teraz, do tego grona, dołączyła jedna z największych firm developerskich, spółka zarządzana przez Mariana Okręglickiego.

W Porąbce na Śląsku od lipca działa pierwszy w Polsce ośrodek, którego celem jest przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się choroby COVID-19. Przedsięwzięcie jest realizowane w ramach projektu „Śląskie kadry DPS vs COVID-19” z inicjatywy Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej Województwa Śląskiego w Katowicach przy współpracy podmiotu leczniczego „Atma-Rescuers”. Co ważne, ośrodek jest zlokalizowany w prywatnym budynku należącym do grupy kapitałowej Mariana Okręglickiego.

Budynek w Porąbce nie powstał jako obiekt przeznaczony na cele medyczne, ale jako projekt mieszkaniowy, a mówiąc wprost, to inwestycja komercyjna położona w samym sercu parku krajobrazowego w Beskidzie Małym. Pokoje są wyposażone w TV i własne łazienki, a ich standard mógłby zawstydzić niejednego właściciela hotelu. Zanim jednak mieszkania trafią na rynek, muszą spełnić misję społeczną o której zadecydował ich właściciel.

W budynku mieszka dziś blisko 30 osób, pensjonariuszy i pracowników śląskich Domów Opieki Społecznej. To osoby starsze, posiadające schorzenia; kardiologiczne i oddechowe, które często przebywają na różnych oddziałach szpitalnych i wymagają czynności medyczno-opiekuńczych. Ponieważ szpitale nie wykonują testów na obecność koronawirusa przy wypisie, najwięcej stwierdzonych przypadków COVID-19 wśród mieszkańców DPS jest konsekwencją ich pobytu w placówkach medycznych.

Z inicjatywy Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej Województwa Śląskiego powstał projekt Miejsc Czasowego Pobytu. Ogłoszono konkurs na stworzenie placówki.

Medycy szukali obiektu, ale trudno było znaleźć właścicieli, którzy zgodzą się przekazać czy udostępnić odpowiednie pomieszczenia. – Trafiliśmy na inwestycję mieszkaniową w Porąbce, która właśnie została zakończona. Zwróciliśmy się bezpośrednio do developera, który słysząc o szlachetnym celu naszego projektu w 15 minut podjął decyzję o przekazaniu nam całego obiektu – mówi koordynator ds. medycznych podmiotu leczniczego „Atma-Rescuers” Andrzej Dziędziel. Jak dodaje, bez wsparcia grupy kapitałowej Mariana Okręglickiego, ciężko byłoby znaleźć i zaadoptować odpowiedni budynek spełniający wszystkie normy potrzebne do realizacji zadania.

– Nasza umowa jest podpisana do końca roku – mówi Marian Okręglicki, właściciel budynku w Porąbce. – Niewykluczone, jeśli projekt będzie kontynuowany, to przedłużymy umowę o kolejne miesiące, szczególnie że epidemia koronawirusa nie odpuszcza. Izolacja, i zachowanie reżimu sanitarnego w walce z epidemią jest kluczowa, ale nie jest to nic przyjemnego, dlatego postanowiłem przekazać swój budynek z całym zapleczem, z myślą o tym, żeby mieszkańcy nie wspominali pobytu jako traumy, ale najmilej jak się da.

Niestety, podobny projekt realizowany przez Solec Sawa Residence w podwarszawskich Babicach nie znalazł uznania w tamtejszym magistracie, które próbuje zatrzymać inwestycje. Grupa kapitałowa Okręglickiego prowadzi jednak projekt w oparciu o zapisy specustawy z marca br. zawarte w tzw. Tarczy Antykryzysowej 2.0.

Źródło: Magazyn RaportCSR, Gazeta Finansowa