22 maja obchodzimy Międzynarodowy Dzień Różnorodności Biologicznej. W tym roku to dzień szczególny, bowiem właśnie w bioróżnorodności tkwi potencjał rozwiązań problemów, z którymi boryka się dziś ludzkość.
Dziś, kiedy walczymy z pandemią COVID-19 i zastanawiamy się, jak będzie wyglądała nasza przyszłość, jak nigdy przedtem powinniśmy zwrócić się ku naturze i ochronie różnorodności biologicznej. Bogactwo gatunków to nie tylko piękne krajobrazy i fascynujące spotkania ze zwierzętami. To także różnorodność organizmów, które wzajemnie na siebie oddziałują. Różnorodność biologiczna chroni nas przed patogenami, reguluje parametry środowiska, w którym żyjemy, czyniąc je przyjaznym dla nas – ludzi. Jesteśmy częścią jednej całości, wraz ze wszystkimi organizmami żyjącymi na Ziemi. Pora uświadomić sobie, że nie stanowimy centrum świata, a jedynie jego fragment. Sami sobie nie poradzimy. – apeluje WWF Polska.
Jak możemy ocalić różnorodność biologiczną?
Nawet drobne zmiany w naszym codziennym zachowaniu mogą znacząco zmniejszyć presję na środowisko i spowolnić lub zahamować utratę różnorodności biologicznej. Co możemy zrobić?
- podróżować ekologicznie
- wybierać produkty lokalne
- ograniczać spożycie mięsa
- nie kupować pseudomedykamentów, pamiątek i innych produktów z zagrożonych gatunków
- unikać korzystania z nieetycznych atrakcji podczas wakacji (farm tygrysów, delfinariów, cyrków)
- kupować produkty z certyfikatem, potwierdzającym zrównoważoną produkcję
Ochrona bioróżnorodności to zadanie dla nas wszystkich. Szczególna odpowiedzialność spoczywa na firmach, których działalność nie jest obojętna dla środowiska naturalnego. Na szczęście społecznie odpowiedzialne podmioty starają się zminimalizować negatywny wpływ i wyrównać rachunek ekologicznych zysków i strat.
L’Oréal ogłosił właśnie program „L’Oréal dla przyszłości”. Firma przeznacza w nim 100 mln EUR na wsparcie inwestycji chroniących przyrodę, w tym bioróżnorodność.