Międzynarodowy Dzień bez Mięsa

20 marca został ustanowiony Dniem bez Mięsa w 1985 roku w Stanach Zjednoczonych, a na przestrzeni kolejnych lat jego sława wykroczyła poza granice USA. Głównym celem tej inicjatywy było zwrócenie uwagi na fakt, że przemysłowa produkcja mięsa ma bardzo negatywny wpływ na stan planety, jest etycznie wątpliwa, a wegetariański jadłospis może być nie tylko smaczny, ale też pełnowartościowy. 

 

Międzynarodowy Dzień bez Mięsa jest świetną okazją do spojrzenia szerzej na sztukę kulinarną oraz poszukiwania apetycznych przepisów i nietuzinkowych połączeń smakowych. Przygotowywanie wegetariańskich posiłków jest w modzie, a świadczą o tym np. karty dań wielu renomowanych restauracji, które proponują swoim gościom tradycyjne dania z różnych stron świata w wersji bezmięsnej.

Trafić można na wyborne burgery z kotletem z buraka, soczewicy albo cukinii. Nawet klasyczne flaczki da się przygotować z grzybów, wśród których prym wiodą chrupkie boczniaki. Warto zerkać także w stronę kulinariów azjatyckich, będących skarbnicą wiedzy na temat tego, jak w smaczny i efektowny sposób przyrządzać dania warzywne bez choćby grama mięsa. 20 marca wcale nie musi być jedynym dniem w roku, kiedy zrobisz sobie przerwę od wędlin, kotletów czy karkówki! – zapewniają autorzy wegetariańskich przepisów Knorr.

Co możemy zrobić, by choć trochę zminimalizować niekorzystny wpływ diety na środowisko? Starajmy się małymi krokami zamieniać żywność pochodzenia zwierzęcego na roślinną, w oparciu o zasady kompozycji talerza zdrowego żywienia. Zarówno Światowa Organizacja Zdrowia, jak i Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH – PIB zalecają, by warzywa i owoce, możliwie jak najmniej przetworzone, stanowiły podstawę zdrowej i zbilansowanej diety.