Dzięki kooperacji telemedycznej spółki MedApp z wolontariuszami reprezentującymi inicjatywę Leczymy z Misją, Kenijczycy otrzymają profesjonalną poradę kardiologiczną.
– W ramach współpracy firma MedApp udostępni naszym lekarzom i studentom medycyny przebywającym w Kenii aparaty do EKG wraz z innowacyjnym oprogramowaniem analitycznego systemu Carna Life, które analizuje wynik badania oraz umożliwia jego przesłanie telemedycznie specjalistom w Polsce do oceny. Oprogramowanie oraz sprzęt zostaną przekazane personelowi szpitala w Kyenii (niedaleko Embu), który przeszkolimy z obsługi aparatury i systemu – komentuje Wojciech Sierocki, przewodniczący wolontariackiej inicjatywy Leczymy z Misją.
Na współpracy zyskają kenijscy pacjenci z problemami kardiologicznymi, których jest bardzo dużo. To konsekwencja zarówno braku wiedzy na temat zdrowego odżywiania się, jak i wysokiego współczynnika nosicielstwa wirusa HIV w Kenii (5,9% w skali kraju). Wdrożenie urządzeń i oprogramowania do analizy EKG pozwoli zdiagnozować niewykryte do tej pory zaburzenia oraz ukierunkować pacjenta na dalsze, specjalistyczne leczenie.
Szpital w Kyenii, chociaż jest duża jednostką (obecnie przebywa tam ponad 350 pacjentów), zmaga się z niedoborem kadry lekarskiej oraz specjalistycznej aparatury diagnostycznej, w tym aparatów do badania EKG.
– Widzimy dużą potrzebę wdrażania nowoczesnego sprzętu diagnostycznego w afrykańskich szpitalach, a dzięki nowoczesnym technologiom, oferowanym m.in. przez firmę MedApp, staje się to coraz prostsze – dodaje Sierocki.
Przedstawiciele organizacji Leczymy z Misją wylecieli do Kenii 18 lipca i pozostaną tam do końca września.
– Fakt, że dzięki naszej technologii pacjenci szpitala w Kyenii otrzymają profesjonalną diagnozę, a co za tym idzie, podniosą jakość swojego życia, ogromnie nas cieszy. Na zaangażowanie i profesjonalizm lekarzy i studentów z organizacji Leczymy z Misją patrzymy z wielkim szacunkiem. Nasza współpraca, rozumiana jako połączenie innowacyjnej myśli technicznej z doświadczeniem lekarzy, dowodzi, że polscy specjaliści mogą skutecznie wspierać kraje rozwijające się – podsumowuje Mateusz Kierepka, prezes MedApp.