Mecenat koncernu nad Polską Operą Królewską

Polską Operę Królewską (POK) utworzono w 2017 r. jako odpowiedź na silnie wyrażaną przez środowisko muzyków i melomanów potrzebę powstania w Warszawie nowego kameralnego teatru operowego. Na mocy podpisanej pod koniec marca br. umowy – do grona mecenasów tej instytucji dołącza teraz Grupa Lotos.

 

– Kultura pełni ważną rolę w budowaniu i utrzymaniu tożsamości narodowej, jest jednym ze spoiw społeczeństwa i źródłem do jego poznania. POK nawiązuje nie tylko nazwą, ale także godłem i profilem działalności do znakomitych początków opery w Polsce, ale przede wszystkim przybliża dzieła znamienitych polskich twórców. To szczególnie cenna inicjatywa, w którą, jako Grupa Lotos, postanowiliśmy się zaangażować zostając mecenasem tej instytucji kultury – mówi Zofia Paryła, prezes Grupy Lotos.

– Przekonany jestem, że dzięki temu wsparciu będziemy mogli realizować naszą misję upowszechniania narodowego dziedzictwa kulturalnego wśród coraz to szerszych grup społeczeństwa, a nasze spektakle i koncerty będą w jeszcze większym zakresie kształtowały gusta melomanów. Cieszy mnie, że wsparcie ze strony nowego mecenasa przychodzi w tak trudnym dla kultury czasie – podkreśla Andrzej Klimczak, dyr. Polskiej Opery Królewskiej.

Pierwszym wspólnym projektem w ramach współpracy Grupy Lotos z POK będzie prapremiera „Hioba” Krzesimira Dębskiego – opery napisanej na zamówienie Polskiej Opery Królewskiej opartej na dramacie Karola Wojtyły. Utwór powstał dla uczczenia obchodów setnej rocznicy urodzin Papieża Polaka i w osiemdziesięciolecie powstania tego niezwykłego utworu.

Grupa Lotos od lat jest mecenasem polskiej kultury i włącza się w wydarzenia, które promują uniwersalne wartości, zarówno na Pomorzu, jak i w całej Polsce. Gdański koncern docenia inicjatywy krzewiące patriotyzm oraz ukazujące piękno dzieł polskich artystów. Spółka oprócz POK wspiera działalność Opery Bałtyckiej w Gdańsku, Teatru Muzycznego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni czy Teatru Atelier w Sopocie. Promuje takie wydarzenia jak: Lotos Siesta Festival, Ladies Jazz Festiwal oraz Lotos Jazz Festival Bielską Zadymkę Jazzową.

Źródło: Lotos