Martyna Zastawna: O cyrkularności mówimy językiem korzyści

Za wyprodukowaniem jednej pary butów kryje się 14 kg CO2, 8,5 tys. litrów wody, toksyny uwalniające się do wód gruntowych i gleby - mówi Martyna Zastawna

Przedłużanie żywotności obuwia i innych produktów jest opłacalna dla planety, konsumentów a także producentów – mówi Martyna Zastawna, założycielka i właścicielka WoshWosh, promotorka i edukatorka odpowiedzialnej konsumpcji mody oraz kultury less waste.

Za wyprodukowaniem jednej pary butów kryje się 14 kg CO2, 8,5 tys. litrów wody, toksyny uwalniające się do wód gruntowych i gleby. Przy czym buty rozkładają się na wysypiskach średnio ponad 50 lat, nadal emitując toksyny! Już tylko te same liczby pokazują, jaka jest waga idei zero waste, nakłanianie korporacji do bardziej zrównoważonej produkcji, przekonywanie do tej idei wszelkich rządów i organizacji oraz zmiana konsumenckich nawyków poprzez edukację.

A ile udało się WoshWosh zaoszczędzić dóbr natury dzięki swej działalności? Dane przytaczane przez naszą rozmówczynię są imponujące. Równie ciekawe są rozważania m.in. w kwestiach ratowania rzemiosła, świadomości Polaków jeśli chodzi o przedłużanie życia obuwiu czy ubraniom. Nie zabrakło też pytania, skąd się wziął pomysł na założenie tak wyjątkowej firmy od WoshWosh.

Z Martyną Zastawną rozmawialiśmy podczas III Kongresu ESG – Liderzy Zrównoważonego Rozwoju – Europa. Opis całej debaty poświęconej Gospodarce Obiegu Zamkniętego przeczytasz TUTAJ.

Zapraszamy do obejrzenia wywiadu: