Mapa Pomocy w Polsce – trendy i zmiany

Powstał raport „Mapa Pomocy w Polsce – trendy i zmiany” opisujący zorganizowane działania na rzecz ukraińskich uchodźców w ciągu ostatnich kilku miesięcy.

21 grudnia Fundacja CultureLab (tworząca portal Mapuj Pomoc) opublikowała najnowszy raport „Mapa Pomocy w Polsce – trendy i zmiany”. Zaprezentowane w nim dane pochodzą z drugiej już, kompleksowej aktualizacji, jaką zespół Fundacji przeprowadził w okresie od sierpnia do listopada 2022 roku. Sprawdzono informacje dotyczące działalności 1104 placówek z całej Polski, które oferują wsparcie osobom uchodźczym z Ukrainy.

Aktualizacja umożliwiła potwierdzenie kto, gdzie i w jakiej formie wciąż podejmuje działania pomocowe. Sprawdzono, które placówki zakończyły deklarowane wcześniej projekty, a także które z nich zmieniły profil swojej działalności na rzecz uchodźców.

Z raportu wynika, iż sytuacja przedstawione na mapie pomocy jest zmienna i dynamiczna.
Z łącznej liczby 1375 placówek (które uwzględniono w portalu www.mapujpomoc.pl) do końca listopada działalność utrzymało 1009 punktów. Brak równej dystrybucji pomocy w Polsce widoczny jest niemal we wszystkich udostępnionych statystykach.

Województwo mazowieckie z liczbą 260 aktywnych punktów wsparcia przebija dwukrotnie (drugie pod względem największej liczby punktów pomocowych województwo) – małopolskie (119 punktów), a niemal 9 -10 krotnie województwo lubuskie (17 punktów), podlaskie (27 punkty) czy zachodniopomorskie (34 punkty).

W ciągu ostatnich 9 miesięcy zamknięto 37 placówek w województwie śląskim, 30 w łódzkim czy 27 w opolskim. Liczby te są podobne do tych w województwie mazowieckim, ale w powyższych trzech województwach oznaczają zmniejszenie liczby dostępnych placówek pomocowych o 20 – 50%.

Więcej: https://mapujpomoc.pl/raport-mapa-pomocy-w-polsce-trendy-i-zmiany/