Kujawscy Zapylacze – nietypowa edukacja o pszczołowatych

Filmy ze zmaganiami trzech Kujawskich Zapylaczy obejrzano już ponad milion razy! Bohaterzy akcji na rzecz ochrony pszczół wcielili się w rolę tych pożytecznych owadów, by uświadomić Polakom, jak ważną pracę wykonują one na co dzień. Nietypowa akcja jest częścią jubileuszowej, 5. edycji programu „Z Kujawskim Pomagamy Pszczołom”.

 

Znaczenie pszczołowatych dla człowieka i środowiska jest nie do przecenienia. Kojarzymy je przede wszystkim z produkcją miodu, jednak zawdzięczamy im o wiele więcej. Warzywa, owoce, bawełna, migdały czy kawa to tylko niektóre produkty, które powstają dzięki zapylaniu przez pszczołowate. Aby o tym uczyć, powołano do życia Kujawskich Zapylaczy. Trzech śmiałków wcieliło się w rolę pszczół i w specjalnych strojach próbowało zastąpić je w ich codziennych obowiązkach. Gosia, Maciej i Antek w serii filmów odkrywają przed nami tajniki podjętego przez siebie wyzwania i opowiadają o trudach pracy wykonywanej na co dzień przez pszczołowate. Poprzez akcję z Kujawskimi Zapylaczami organizator programu „Z Kujawskim Pomagamy Pszczołom” chciał skierować uwagę społeczeństwa na masowe wymieranie pszczół i potrzebę ich ochrony.

Zmagania naszych dzielnych śmiałków można obejrzeć w krótkich filmikach na profilu Facebook „Z Kujawskim Pomagamy Pszczołom”, Facebook.com/ZKujawskimPomagamyPszczolom oraz na YouTubie:
Film z Gosią, Kujawskim Zapylaczem: https://www.youtube.com/watch?v=DAa9WWZHBEg
Film z Maciejem, Kujawskim Zapylaczem: https://www.youtube.com/watch?v=kSZWUkpJ87A
Film z Antkiem, Kujawskim Zapylaczem: https://www.youtube.com/watch?v=zrIA6H4Cw2g

Kujawskich Zapylaczy można było spotkać 8 sierpnia w wybranych placówkach podczas Wielkiego Dnia Pszczół. Do obchodów tego święta przyłączyło się ponad 50 instytucji przyrodniczych z całego kraju – ogrody botaniczne, parki narodowe i krajobrazowe, muzea i skanseny. Tego dnia na osoby ciekawe świata pszczołowatych czekał szereg zabaw i atrakcji edukacyjnych. Dzięki nim można było dowiedzieć się więcej o pszczołowatych, poznać różnorodność produktów, które im zawdzięczamy oraz dowiedzieć się, czemu ochrona tych pożytecznych owadów jest tak ważna. A także, jak każdy z nas może się im odwdzięczyć za ich pracę.