Już 16 marca odbędzie się pierwsza edycja Social Inclusion Forum, wydarzenia skupiającego przedstawicieli krakowskiego sektora BPO/SSC zainteresowanych rozwojem i promowaniem różnorodności (ang. diversity) w środowisku pracy.
Obecnie typowy pracownik korporacji ma średnio 29 lat, wykształcenie ekonomiczne, IT lub językowe oraz zna co najmniej dwa języki obce. Celem inicjatywy jest zakwestionowanie tego status quo. Obecne ujednolicenie grupy, do której adresowane są oferty pracy hamuje rozwój sektora, który pod koniec roku ma zatrudniać 40.000 osób.
Pomysłodawcą projektu jest firma UBS, która już od 2013 roku rozwija program Career Turn, który daje szansę podniesienia kwalifikacji i zdobycia stabilnego zatrudnienia przedstawicielom grup, które wg badań mają największe problemy z odnalezieniem się na rynku pracy. Są to osoby poniżej 25. roku życia bez wykształcenia wyższego, osoby powyżej 45. roku życia, kobiety powracające na rynek pracy po przerwie związanej z wychowaniem dzieci, osoby z niepełnosprawnościami i nauczyciele tracący pracę w szkołach.
Pierwszym krokiem było zdefiniowanie podstawowych wymagań pracodawców: niezbędnych kwalifikacji, stanowiących absolutne minimum, by spełnić oczekiwania sektora. Drugim krokiem było stworzenie programu szkoleniowego rozwijającego te kwalifikacje. Nasza hipoteza, iż istnieją grupy ludzi, którzy nie są brani pod uwagę jako potencjalni pracownicy oraz że są wśród nich osoby, które – po odpowiednim przeszkoleniu – mogą z łatwością odpowiedzieć na wymagania pracodawców, została już pozytywnie zweryfikowana. Po zakończeniu szkolenia 60% uczestników było w stanie zaaplikować o pracę i z sukcesem przejść przez proces rekrutacji. Finalnym kryterium powodzenia projektu jest jednak nie tylko znalezienie przez nich pracy, lecz także utrzymanie jej dłużej niż na czas okresu próbnego – opowiada o pierwszych sukcesach Career Turn Michał Stępień, General Manager UBS Krakow.
Celem Social Inclusion Forum jest pozyskanie nowych partnerów i sponsorów do projektu Career Turn. – mówi Ewa Szymkowska-Nowak, menedżer ds. CSR w UBS. – Mamy też nadzieję, że będzie to również platforma wymiany doświadczeń związanych z możliwościach społecznego włączenia pomijanych osób oraz zróżnicowania jednolitego środowiska pracy. – dodaje.
Zainteresowani udziałem mogą zgłaszać się e-mailowo na adres: Klaudia.Kossowska@heuresis.pl.