Kontrowersyjny projekt dotyczący aptek odrzucony przez posłów

logo Instytutu Staszica

25 stycznia sejmowa komisja ds. deregulacji odrzuciła poselski projekt zmian w ustawie Prawo farmaceutyczne, przygotowany przez grupę posłów PiS. Zasugerowano, by projekt trafił teraz do prac w Ministerstwie Zdrowia. O rozwiązaniach, mających wzmocnić korporację aptekarską kosztem pacjentów i wolnego rynku, krytycznie wypowiadał się m.in. wicepremier Mateusz Morawiecki.

Eksperci Instytutu Staszica jeszcze w ubiegłym roku przygotowali analizę, wskazującą na rozliczne zagrożenia, jakie stworzyłoby przyjęcie modelu funkcjonowania aptek, w którym niebywale wzmocni się pozycja korporacji aptekarzy i hurtowni farmaceutycznych. Można się z nią zapoznać na naszej stronie internetowej [LINK].

Instytut Staszica wyraża nadzieję, że prace nad regulacją rynku aptek, które teraz będą się toczyć pod auspicjami resortu zdrowia, doprowadzą do przyjęcia rozwiązań godzących konstytucyjną zasadę wolności gospodarczej oraz praw pacjenta, w tym prawa do dostępu do tanich leków i fachowej obsługi farmaceutycznej. Rozwiązania powinny zostać wypracowane w porozumieniu ze środowiskiem pacjentów, farmaceutów, samorządem aptekarskim oraz właścicielami aptek.

Źródło: Instytut Staszica