Kompania Piwowarska znów edukuje na temat odpowiedzialnej konsumpcji

Już za chwilę rozpocznie się sezon letnich festiwali, a wraz z nim reaktywuje się Trzeźwobus – mobilny punkt, w którym Kompania Piwowarska edukuje na temat bezpiecznej jazdy i odpowiedzialnego spożycia alkoholu. Jego pierwszym przystankiem w czasie tegorocznego tournée po Polsce będą Ursynalia – Warsaw Student Festival.

 

Trzeźwobus można było spotkać w różnych miejscach Polski już w 2015 roku – latem zawitał on na dziewięć dużych imprez plenerowych sponsorowanych przez marki Kompanii Piwowarskiej, m.in. Przystanek Woodstock, Off Festival, Air Show czy Beerfest. W sumie 20 tys. osób sprawdziło w nim trzeźwość za pomocą alkomatu, a dodatkowo przeprowadzono 4200 animacji z użyciem alkogogli. Podczas każdego wydarzenia działaniom KP na rzecz odpowiedzialnej konsumpcji alkoholu towarzyszyły inicjatywy proekologiczne. W strefie eko festiwalowicze oddawali odpady – łącznie zebrano ich aż 72 000 szt. – i brali udział w quizie. Mobilne strefy Kompanii Piwowarskiej odwiedziło ponad 100 tysięcy ludzi, ponadto rozdano 68 000 materiałów przypominających o zachowaniach ekologicznych i odpowiedzialnej konsumpcji alkoholu.

Obecność Trzeźwobusa na imprezach masowych jest znakomitym pomysłem co najmniej z dwóch powodów. Bardzo zależy nam, aby wszyscy, którzy będą się wtedy delektować naszym piwem, bezpiecznie wrócili do domu. Poza tym edukacja w takiej formule – ciekawej i angażującej – trafia na bardziej podatny grunt, kiedy wszyscy są zrelaksowani, w dobrych nastrojach i świetnie się bawią – mów Małgorzata Walędzińska-Półtorak, kierownik ds. programów zrównoważonego rozwoju w Kompanii Piwowarskiej.

W tym roku jako pierwsi z aktywacji Trzeźwobusa będą mogli skorzystać uczestnicy Ursynaliów, które odbędą się w najbliższy weekend (3-4.06) na terenie warszawskiej SGGW. Na jego trasie znajdą się także np. Life Festival Oświęcim, Jarocin Festiwal i po raz kolejny Przystanek Woodstock. Swoją podróż po Polsce Trzeźwobus zakończy tradycyjnie na śląskim Beerfeście.

Osoby pełnoletnie, które wezmą udział w imprezach, będą miały okazję przekonać się, i to w sposób całkowicie bezpieczny, jak alkohol zaburza reakcje organizmu. W strefie odpowiedzialnościowej czeka na nie slalom w alkogoglach zakończony próbą otworzenia drzwi zamkniętych na klucz – zadanie niesłychanie proste dla osoby trzeźwej, które jednak może okazać się dużym wyzwaniem dla kogoś po spożyciu alkoholu. Oprócz tego w Trzeźwobusie będzie można pobrać na telefon bezpłatną aplikację „Sprawdź Promile”, zaś przed powrotem do domu sprawdzić poziom promili w wydychanym powietrzu.

Podczas Ursynaliów i Przystanku Woodstock Kompania Piwowarska będzie też zachęcać uczestników, by pozostawili po sobie porządek na terenie imprezy – na obu festiwalach działać będzie bowiem strefa eko. W Warszawie będzie można wymienić w niej odpady na ekonotesy. Natomiast w czasie festiwalu organizowanego przez Fundację WOŚP przewidziano jeszcze więcej atrakcji  Za przyniesione do strefy eko puszki i plastikowe kubki festiwalowicze otrzymają m.in. unikalne torby i nerki, wykonane z banerów KP przez Zakłady Aktyności Zawodowej w Pile oraz Białymstoku; będzie można też pograć w ekokoszykówkę, celując do kosza puszkami.

Trzeźwobus to akcja Kompanii Piwowarskiej mająca na celu promowanie odpowiedzialnego spożycia alkoholu, które jest jednym z filarów strategii zrównoważonego rozwoju firmy „Postaw na piwo”.