Kolejne udogodnienia dla mieszkańców przy przejazdach kolejowych

Materiał został przygotowany dzięki wsparciu partnera - firmy Track Tec, czołowego europejskiego producenta materiałów do budowy nawierzchni kolejowej.

W wyniku realizacji nowej inwestycji nastąpi zwiększenie poziomu bezpieczeństwa w ruchu kolejowym i drogowym oraz sprawniejsza komunikacja w na warszawskiej Pradze. Do 8 maja na przejeździe na ul. Naczelnikowskiej w Warszawie wybudowany zostanie chodnik. Prace wymagają zmian w organizacji ruchu pociągów. Inwestycja będzie realizowana w ramach Krajowego Planu Odbudowy za ok. 18 mln zł netto przez PKP Polskie Linie Kolejowe SA.

Od 8 maja mieszkańcy warszawskiej Pragi bezpieczniej przejdą przez przejazd i tory linii Warszawa Wileńska – Wołomin. Nowy chodnik budowany jest na przejeździe między ul. Naczelnikowską a Radzymińską. Na przejeździe zostaną zamontowane nowe rogatki, sygnalizacja i oświetlenie.

Na przejeździe na ulicy ul. Kosmowskiej w kolejnym etapie także wymienione będą rogatki, sygnalizacja oświetlenie i zamontowany będzie monitoring.

Poza pracami na dwóch przejazdach wymienione zostaną stare urządzenia sterowania ruchem kolejowym na odcinku Warszawa Wileńska – Warszawa Wileńska Marki. Zamontowane będą m.in. nowe semafory, urządzenia sterowania ruchem kolejowym, napędy zwrotnicowe. Rozjazdy zostaną wyposażone w elektryczny system ogrzewania. Takie rozwiązanie zapewni niezakłóconą pracę urządzeń nawet w trudnych warunkach zimowych.

Zaplanowane prace uwzględniono w rozkładzie jazdy. Ruch pociągów na odcinku Warszawa Wileńska – Zielonka od 27 kwietnia do 8 maja będzie zmieniony. Szczegóły zmian dostępne są na stacjach, na www.portalpasazera.pl i stronach przewoźników.

Prace realizowane będą w ramach zadania „Przebudowa urządzeń sterowania ruchem kolejowym na stacjach Warszawa Wileńska Marki, Warszawa Wileńska”, który jest częścią projektu „Digitalizacja infrastruktury kolejowej poprzez zabudowę nowoczesnych urządzeń i systemów – etap II”. Realizacją robót zajmą się Zakłady Automatyki KOMBUD SA.

Inwestycja zaplanowana jest do realizacji do końca 2025 r.

PKP PLK, wł.