Kobiecy głos w świecie nowych technologii

Nowe technologie są stałą i niezwykle ważną częścią naszej codzienności. Nadal jednak tylko nieliczni decydują się na naukę kodowania, w tym szczególnie mało kobiet. Warto je do tego zachęcać, bo ich głos w tej dziedzinie jest bardzo potrzebny.

Trudno wyobrazić sobie życie bez urządzeń technologicznych. Nieczęsto jednak zajmujemy się tym, jak i dlaczego zostały stworzone oraz w jaki sposób z nich świadomie korzystać. Co jest powodem ograniczeń, które na siebie narzucamy? Często są nimi przekonania i mity, że programowanie jest trudne i dostępne tylko dla wybitnie uzdolnionych umysłów ścisłych. Są jednak osoby, których historie temu przeczą.

Jedną z nich jest Ania Krawczyk, z wykształcenia polonistka, a obecnie trenerka programowania w ramach projektu Mistrzowie Kodowania, którego inicjatorem jest firma Samsung. Jej przygoda z kodowaniem zaczęła się dzięki koledze z pracy, który specjalnie dla niej stworzył urodzinowy program komputerowy. Wrażenie było tak duże, że postanowiła sama zrobić coś podobnego. Okazało się to łatwiejsze niż zakładała, a przyjemność z tworzenia motywuje ją do rozwijania swoich umiejętności aż do dziś. Dzięki pasji do programowania razem z innymi wspiera tworzenie aplikacji dla rowerzystów czy słuchaczy radia. Ania wymienia dlaczego tak ważne jest, by kobiety uczyły się programowania.

Świadomość

Jednym z wyzwań, przed którymi stoją współcześni ludzie jest obawa przed oddaniem kontroli nad życiem urządzeniom i technologii. Coraz więcej stref życia przenosi się do wirtualnej rzeczywistości, w coraz większym stopniu korzystamy w domu i w pracy z zaawansowanych technicznie urządzeń i dlatego tak ważne jest, byśmy potrafili z nich świadomie korzystać. Jak podkreśla Ania – Bez wiedzy o technologii wykorzystujemy tylko jej minimalny potencjał, a może ona dać nam zdecydowanie więcej.

Twórczość

Wiedza o programowaniu daje też nieograniczone możliwości tworzenia. Wystarczy krótki kurs kodowania, by samemu stworzyć animację, czy zbudować stronę internetową. To jak nauka „trzeciego języka”, po ojczystym i obcym. – tłumaczy Ania i zaznacza – Myślę, że jeśli oddamy całą pracę w IT facetom, to powstanie bardzo jednostronna narracja, w której nie będzie miejsca na żeńską opowieść i żeński głos. To jest myśl, która bardzo mnie motywuje do działania.

Gimnastyka dla mózgu

Nauka programowania ma też zbawienny wpływ na stan umysłu. Przez stymulowanie odpowiednich obszarów w mózgu wyostrza myślenie i uczy logiki. To także znakomite ćwiczenie kreatywności, bo do jednego rozwiązania może prowadzić wiele dróg. W trakcie gdy tworzysz przydatną aplikację jednocześnie rozwijasz swoje umiejętności analityczne. – tłumaczy Ania.

Cudowne hobby

Programowanie, podobnie jak nauka języka, układanie puzzli, czy gra na instrumencie, może stać się ciekawym hobby. Wystarczy kilka godzin w tygodniu, by krok po kroku uczyć się nowych formuł, czy nawet języków, a dzięki temu tworzyć swoje projekty. Jak dodaje Ania – Dodatkową zaletą nauki programowania jest to, że poznałam mnóstwo wspaniałych ludzi, zaczęłam podejmować trochę inne wyzwania, poczułam się częścią jeszcze jednej społeczności i zyskałam trochę pewności siebie.

W rozmowie o roli kobiet w nowych technologiach Ania zwraca też uwagę na różnicę w motywowaniu do nauki dziewczynek i chłopców – Takie cechy jak rzetelność, pomysłowość, pracowitość, innowacyjność, otwartość na wiedzę i na porażki – nie mają przecież płci, a ostatecznie to one są niezmiernie ważne w pracy z technologiami. To, co widzę i nad czym mogę ubolewać, to fakt, że małym dziewczynkom choć nie przeszkadza się, kiedy idą drogą “technologii”, ale także się ich do tego – w przeciwieństwie do chłopców – specjalnie nie zachęca.

W Polsce pojawia się coraz więcej inicjatyw, które umożliwiają kobietom naukę programowania. Jedną z nich jest program Mistrzowie Kodowania. Obecnie obejmuje swoimi działaniami ponad 1700 placówek edukacyjnych, 100 000 uczniów i prawie 4000 nauczycieli, z czego ponad 90% to kobiety. Choć główne działania są skierowane do uczniów przedszkoli i szkół, wiele trenerów, tak jak Ania, dzieli się swoją wiedzą także poza klasą. Przez swoją pasję i efekty pracy stała się dla dużej grupy swoich znajomych większą inspiracją do poznawania nowych technologii niż Mark Zuckerberg, twórca Facebooka, czy Grace Hopper, która stworzyła podstawy jednego z pierwszych języków programowania na świecie.