29 i 30 września br. działająca w ramach Grupy Muszkieterów sieć sklepów spożywczych Intermarché po raz kolejny wzięła udział w ogólnopolskiej zbiórce żywności, organizowanej przez Federację Polskich Banków Żywności. W ramach tegorocznej akcji pod hasłem „Podziel się Dobrym Posiłkiem”, klienci 52. sklepów sieci przekazali łącznie ponad 5 ton żywności dla najuboższych dzieci.
29 i 30 września br. w ponad 2 tysiącach sklepów w całej Polsce odbyła się zbiórka żywności „Podziel się Dobrym Posiłkiem”. W tegoroczną akcję włączyły się 52 sklepy sieci Intermarché, a ich klienci przekazali potrzebującym blisko 5,4 ton żywności. Sieć sklepów Intermarché już od lat wspiera Banki Żywności w walce z niedożywieniem poprzez regularne uczestnictwo w zbiórkach żywności. Tylko w 2016 r. w Intermarché udało się zebrać prawie 30 ton żywności dla potrzebujących.
– Dzięki wsparciu naszych klientów możemy zdziałać wiele dobrego. Szczególnie na sercu leży nam dobro dzieci, dlatego regularnie działamy na rzecz pomocy najmłodszym. W tym roku to już druga zbiórka żywności, do której przyłączyło się Intermarché, a przed nami jeszcze jedna – Świąteczna Zbiórka Żywności. Już dziś serdecznie zachęcamy naszych klientów do udziału w akcji, która odbędzie się w pierwszy weekend grudnia. W wybranych sklepach Intermarché będzie można przekazać produkty spożywcze, które następnie posłużą do przygotowania świątecznych posiłków – mówi Eliza Orepiuk-Szymura, Dyrektor Komunikacji i Informacji Grupy Muszkieterów.
W akcji „Podziel się Dobrym Posiłkiem” wzięło udział ponad 2 tys. sklepów w całej Polsce. Jak dotąd udało się zebrać 343 tony artykułów spożywczych, z których przygotowanych zostanie blisko 700 tys. posiłków. To jednak jeszcze nie koniec, ponieważ nadal trwa zbiórka w Internecie. Najwięcej udało się zebrać płatków śniadaniowych, odżywek dla najmłodszych, mleka oraz produktów zbożowych.
Banki Żywności już rozpoczęły już przekazywanie darów adresatom pomocy. Produkty trafią do świetlic i lokalnych organizacji, które na co dzień zajmują się opieką nad potrzebującymi dziećmi m.in. do: Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, ognisk wychowawczych, domów samotnej matki, oraz fundacji działających na rzecz najuboższych rodzin.
Najnowsze dane GUS-u z 2016 r. pokazują, że 4,9 proc. Polaków żyje poniżej granicy skrajnego ubóstwa. Problem ten dotyczy również polskich dzieci: w skrajnym ubóstwie żyje około 700 tysięcy dzieci i młodzieży do 18 roku życia.
Statystyki niedożywienia wśród dzieci są niepokojące, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę, że aż 34 proc. Polaków przyznaje się do wyrzucania żywności. Ograniczenie marnowania jedzenia, to pierwszy krok w stronę rozwiązania problemu niedożywienia w Polsce, ale i na całym świecie. Jednocześnie te dane mobilizują nas do organizowania takich akcji jak „Podziel się Posiłkiem”, które promują nie tylko pomoc najuboższym, ale także edukują w kwestii ograniczenia marnowania żywności – skomentował w komunikacie Banków Żywności Marek Borowski, prezes Federacji Polskich Banków Żywności.