KGHM nagrodzi wybitnych Polaków

fot. materiały prasowe

Wystartował plebiscyt „Ambasador Polski” organizowany przez KGHM Polska Miedź. Jego celem jest wyróżnienie Polaków, którzy na co dzień przyczyniają się do budowania pozytywnego wizerunku naszego kraju na świecie.

Zwycięzcy konkursu zostaną wyłonieni w pięciu kategoriach. Każdy będzie mógł zgłosić swojego kandydata do kategorii Ambasador nauki polskiej, Ambasador polskiego sportu, Ambasador kultury polskiej. Spośród nadesłanych kandydatur wybranych zostanie po 10 osób w każdej kategorii.

Nad tym, która kandydatura jest najlepsza, będzie obradowała Kapituła Konkursu, której skład będzie prezentowany przez cały sierpień. Wśród członków Kapituły znajdą się m. in. Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Paweł Lewandowski, Prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu Grażyna Ciurzyńska, Wiceprezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Tomasz Majewski, komentator sportowy Przemysław Babiarz i Prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz Piotr Dardziński.

– KGHM, prowadząc działalność biznesową na czterech kontynentach i zaopatrując cały świat w surowce najwyższej jakości, pełni funkcję ambasadora polskiej gospodarki. Wiemy, że budowanie pozytywnego wizerunku naszego kraju na arenie międzynarodowej to ważna rola i odpowiedzialne zadanie. Wypełniają je również działający za granicą polscy naukowcy, artyści, sportowcy i przedsiębiorcy. To oni są w swojej codziennej pracy Ambasadorami Polski, poprzez swoją działalność budują wizerunek naszego narodu w oczach świata. Dlatego chcemy w odpowiedni sposób okazać należny im szacunek oraz docenić ich wysiłki – mówi prezes KGHM Marcin Chludziński, który jest pomysłodawcą konkursu.

Oprócz nagród, które przyzna Kapituła Konkursu, specjalną nagrodę Ambasadora Biznesu wręczy Prezes KGHM Marcin Chludziński, a głosy internautów zadecydują o tym, kto zwycięży w kategorii „Ambasador Polski 2019: Nagroda Publiczności”.

Dziś startują zgłoszenia kandydatów które potrwają do 3 września. Uroczysta Gala „Ambasador Polski 2019” odbędzie się na początku października.

Do kategorii Ambasador nauki polskiej można zgłaszać osoby, które w ostatnich latach swoimi działaniami pokazywały, jak wybitne umysły pochodzą z Polski i szczególnie przyczyniły się do promocji polskiej nauki za granicą. Zwycięzcą w tej kategorii może zostać zarówno lekarz, jak i językoznawca, popularyzator nauki i wykładowca akademicki – każdy, kto w wyróżniający się sposób miał wpływ na budowanie wizerunku nauki polskiej.

Do kategorii Ambasador polskiego sportu można zgłaszać osoby, które w ostatnich latach swoimi działaniami pokazywały światu, jak waleczni są polscy sportowcy, jakie odnoszą sukcesy i jak uczciwie podchodzą do rozgrywek. Zwycięzcą w tej kategorii może zostać zarówno sportowiec, jak i trener, ale także działacz sportowy czy mecenas zawodników – każdy, kto w wyróżniający się sposób miał wpływ na budowanie wizerunku polskiego sportu.

Do kategorii Ambasador kultury polskiej można zgłaszać osoby, które w ostatnich latach swoimi działaniami budowały rozpoznawalność i wartość polskiej kultury na świecie. Zwycięzcą w tej kategorii może zostać aktor, malarz, rzeźbiarz, muzyk, reżyser, grafik, ale też urzędnik, mecenas kultury, działacz organizacji pozarządowej – każdy, kto w wyróżniający się sposób miał wpływ na budowanie wizerunku polskiej kultury poza granicami naszego kraju.

Nagrodę Ambasador Polski 2019: Nagroda Publiczności może otrzymać każda osoba, która w ostatnich latach swoim zachowaniem przyczyniła się do budowania dobrej opinii o Polakach jako narodzie. To może być strażak, który uratował rodzinę z pożaru, przedstawiciel organizacji, która pomaga ludziom w potrzebie, społecznik, który poświęca swój czas na budowanie relacji Polonii z innymi narodami, misjonarz lub wolontariusz, który wspiera słabszych – ktoś, kto codziennie czyni dobro, pokazując przy tym światu szlachetne serce Polaków.

Nagrodę Specjalną Prezesa KGHM przyzna i wręczy osobiście prezes KGHM Marcin Chludziński. Będzie szukał kogoś, kto przyczynił się do budowy dobrego wizerunku polskich przedsiębiorców za granicą – kogoś, kto swoją kreatywnością, pracą i determinacją doprowadził swoją firmę do sukcesu międzynarodowego.