Katowicka „Gazeta Wyborcza” wsparła Fundację Iskierka

15 tysięcy złotych przekazała w ubiegłym tygodniu katowicka redakcja “Gazety Wyborczej” Fundacji Iskierka, która wspiera dzieci z chorobą nowotworową i ich rodziny. To zysk z akcji, którą w połowie lutego zorganizowały “Wyborcza”, Fundacja Iskierka, Microsoft i Tauron. Pieniądze zostaną przeznaczone na zorganizowanie obozu żeglarskiego na Mazurach dla podopiecznych Fundacji.

Katowicka redakcja „Wyborczej” wspólnie z Fundacją Iskierka, Microsoftem i Tauronem zorganizowały w połowie lutego turniej dla dzieci na Xbox 360 z Kinectem. Rozgrywki miały charakter integracyjny – oprócz podopiecznych fundacji przebywających na oddziałach onkologicznych wzięły w nim udział dzieci zdrowe z Chorzowa, Katowic i Zabrza.

Fundacja Iskierka już pięć lat temu wprowadziła konsolę Xbox 360 z sensorem ruchu Kinect do dziecięcych ośrodków onkologicznych na Śląsku, a potem w całej Polsce. Gry, szczególnie sportowe, jak: zjazd na nartach, rzut oszczepem, bieg przez płotki, boks, doskonale wspomagają rehabilitację dzieci po onkologicznych operacjach. Niestety, wciąż wielu lekarzy nie dostrzega takich możliwości zastosowania gier komputerowych w procesie leczenia. Żeby to zmienić, katowicka redakcja „Wyborczej” zaproponowała fundacji organizację turnieju gier na konsolach.

Finały turnieju na oddziałach onkologicznych rozegrano w czwartek, 12 lutego. Dzieciom w rozgrywkach towarzyszyli paraolimpijczycy Karolina Hamer oraz Tomasz Hamerlak. Najlepsi uczestnicy otrzymali od sponsorów tablety Samsung oraz odtwarzacze mp3.  Natomiast drugi finał odbył się w piątek, 13 lutego w Miejskim Domu Kultury Katowice-Dąb. Wzięło w nim udział 60 najlepszych zawodników z Chorzowa, Katowic i Zabrza, którym kibicowali szczypiorniści Piotr Chrapkowski i Zeljko Musa.

“Gazeta Wyborcza” prowadziła relację na żywo z finału turnieju na Katowice.Wyborcza.pl, a w sobotę, 14 lutego br. razem z katowicko-bielskim wydaniem „Wyborczej” ukazał się dodatek „Turniej z Iskierką” z relacją z zabawy.

Zysk z akcji w postaci 15 tys. złotych pochodzących od sponsorów “Gazeta Wyborcza” przekazała na początku marca Fundacji Iskierka. Pieniądze zostaną przeznaczone na organizację obozu żeglarskiego na Mazurach dla podopiecznych fundacji i ich rodzin, który odbędzie się na początku lipca tego roku.

Współorganizatorami akcji były firmy Microsoft, producent Kinecta i spółka Tauron Polska Energia.