Rusza kampania eurobanku #BezSmogu, w ramach której bank przyłącza się do tworzenia ogólnopolskiej sieci czujników smogu. Celem inicjatywy jest poszerzenie bazy danych dotyczących jakości powietrza w poszczególnych regionach Polski oraz zwiększenie świadomości o zagrożeniach związanych ze smogiem. W 50 placówkach banku zostaną zainstalowane sensory mierzące poziom stężenia pyłów zawieszonych PM2.5 oraz PM10. Wybrane placówki położone są w miejscach zmagających się z dużym stężeniem smogu.
Polacy oddychają najbardziej zanieczyszczonym powietrzem w Unii Europejskiej. Według szacunków Europejskiej Agencji Środowiska zła jakość powietrza przyczynia się do śmierci 43 tys. mieszkańców naszego kraju w ciągu roku. Pierwszym krokiem do walki ze smogiem jest stworzenie sieci sensorów, które pozwolą na zlokalizowanie miejsc najbardziej dotkniętych problemem, a także zidentyfikowanie przyczyn. System jakości powietrza w Polsce w głównej mierze opiera się na sieciach stacji pomiarowych Wojewódzkich Inspektoratów Ochrony Środowiska, które rozmieszczone są w newralgicznych punktach regionów. W całym kraju jest ich jedynie ok. 300. Stacje pozwalają na określenie stężenia pyłów w najbliższej okolicy pomiaru oraz dają możliwość długoterminowej oceny stanu powietrza. Jednak ich zagęszczenie nie jest na tyle duże, by otrzymać dane na temat zanieczyszczeń we wszystkich punktach kraju, a jakość powietrza może różnić się na przestrzeni kilku kilometrów. Inicjatywa eurobanku to odpowiedź na konieczność zagęszczenia sieci sensorów w całej Polsce. Dzięki świadomości o zagrożeniu można zabezpieczyć się przed jego skutkami.
Wszyscy powinniśmy mieć dostęp do informacji na temat tego, co dzieje się za oknem. Posiadając pełną wiedzę, świadomie możemy zaplanować np. wyjścia z domu, ćwiczenia na świeżym powietrzu, rodzinny spacer z dzieckiem. W Polsce dostęp do tych danych jest wciąż ograniczony. Stacje pomiarowe znajdują się w kilku punktach w dużych miastach. Natomiast nie mamy konkretnych danych o powietrzu na naszej ulicy lub w pobliskim parku. Im większa liczba czujników, tym wyższy poziom świadomości. Cieszę się, że eurobank chce współrealizować tę ważną misję – podkreśla Artur Kurasiński, bloger, ambasador akcji #BezSmogu.
Artur Kurasiński konsekwentnie zachęca do stworzenia sieci czujników, zwracając uwagę na rolę precyzyjnego dostępu do danych o jakości powietrza. eurobank odpowiedział na apel blogera przyłączając się do współtworzenia mapy jakości powietrza w Polsce.
Jako firma odpowiedzialna społecznie chcemy zabrać głos w ważnej sprawie oraz prowokować do dyskusji na temat jakości powietrza w Polsce. Wierzymy, że każdy z nas ma realny wpływ na zmiany, może zmieniać atmosferę na bardziej przyjazną środowisku – powiedziała Magdalena Suchanek, Dyrektor Zarządzający, Departament PR i Komunikacji, Euro Bank S. A.
Czujniki smogu są zamieszczane od listopada w 50 eurobanku. Sensory mierzące wskazujące m.in.: poziom stężenia pyłów zawieszonych PM2.5 oraz PM10, temperaturę powietrza, ciśnienie atmosferyczne oraz wilgotność powietrza pojawią się w województwach: śląskim, dolnośląskim, małopolskim, opolskim, łódzkimi i mazowieckim.
Bieżące informacje o jakości powietrza w danym regionie, zyskane dzięki czujnikom, będę dostępne na stronie https://map.airly.eu/pl/.