Juliusz Bolek: Czy jabłko jest pępkiem świata?

Jak wiadomo jabłka stanowiły nawet problem w raju. Mimo różnych doświadczeń przez szmat czasu, ciągle ten owoc staje się zarzewiem bólu głowy – ironizuje Juliusz Bolek, Przewodniczący Rady Dyrektorów Instytutu Biznesu.

 

Pojawiła się sugestia, że niechęć do krajowych jabłek nagle zaczęli wykazywać ich dotychczasowi cudzoziemscy amatorzy. Ma to być odwet za inne, nieprzyjazne wobec nich, zachowania, które są spowodowane, ich samych, agresywnym działaniem. Ofiarą tego chaosu mają być jabłka. Dlatego powstał patriotyczny zryw, który nakazuje samodzielną, codzienna konsumpcję tych owoców. Ma to być przejaw odruchu solidarnej postawy z sadownikami, którzy stali się ofiarami światowych zawirowań.

Z dnia na dzień milion ton dorodnych owoców stał się bezpański. Aby adoptować osierocone jabłka trzeba zwiększyć konsumpcję dwukrotnie. Nie bardzo wiadomo co mają robić ci, który do tej pory spożywali już jabłka w dużych ilościach? Wiadomo natomiast, że kto nie lubi tych owoców, powinien z pobudek patriotycznych pić cydr. Jakoś nikt nie wspomniał o możliwości picia soku jabłkowego, choć to jest najszybszy i najzdrowszy sposób konsumpcji dużych ilości tych owoców. W ogóle zalecanie spożywanie tych owoców w postaci płynnej jest mało ważne, bo przecież w rzeczywistości nie chodzi o konsumpcję, a o zagwarantowanie odpowiedniego popytu, na zwiększoną podaż. Surowiec, przewidziany do przetworzenia w formie płynnej, sprzedawany jest dziesięciokrotnie poniżej kosztów produkcji. Nie ważne, akcja się już tak rozwija, że wszyscy manifestują jedzenie jabłek, choćby nawet nie tych co trzeba, a internet zalały śmieszne memy.

Jabłko symbolizuje całość, wieczność, ziemię, zdrowie, życie, gwiazdy, nieśmiertelność, początek, wiosnę, koniec, śmierć, odkupienie, władzę królewską, miłość, niebezpieczeństwo, oszustwo, niezgodę, grzech, nowoczesne technologie, teraz walkę i opór. To piękna mitologizacja oraz ogromna naiwność i infantylność, że los plantatorów jest kwestią polityczną, która sobie zaprzątają główni gracze świata. O tym, że przy pomocy zjadania owoców można wygrać wojnę już zamilczę.

W tej wielkiej wrzawie nikt też nie zauważył, że ten sam problem, który dotyka jabłek, tak naprawdę, dotyczy też gruszek, śliwek i innych płodów sadowniczych. Któż by się jednak przejmował szczegółami i tym, że poza plantatorami, cierpieć będą też inni pracujący, zatrudnieni w całym procesie produkcji, dystrybucji i sprzedaży owoców? Tymczasem, nawet bez chaosu związanego ze światową polityką, sytuacja plantatorów owoców, już wcześniej wyglądała źle, albowiem przetwórcy proponują zaniżone ceny skupu w stosunku do kosztów produkcji. To wskazuje, że przyszłość sadowniczego sektora krajowej gospodarki wygląda co najmniej mętnie.

A zatem czy z pobudek patriotycznych, dla zabawy, z mody, dla zdrowia, z nudy spożywajmy krajowe jabłka surowe, pieczone, z ryżem, w szarlotce, plackach, sokach, cydrze czy nawet produkowanej z nich wódce. Jeśli możemy używajmy ich także do dekoracji i dla zapachu. Zasada jest bowiem taka, że wzrost poziomu wody wszystkie łodzie podnosi. Tłumacząc jaśniej, kiedy sadownikom się będzie działo dobrze i nam się będzie działo lepiej.

Źródło: http://blogi.polskatimes.pl