Jeden dzień wart całe życie

W Polsce w minionym roku blisko 500 młodych ludzi popełniło samobójstwo – tyle samo zginęło w wypadkach samochodowych. 10 września, w dniu, w którym obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom, startuje ogólnopolska kampania społeczna „Jeden dzień wart całe życie”. Celem akcji jest zwrócenie uwagi na rosnącą skalę problemu samobójstw wśród młodzieży oraz zainspirowanie rodziców do poświęcania większej uwagi dzieciom.

 

Jak wynika z danych Komendy Głównej Policji, w zeszłym roku niemal 500 młodych ludzi odebrało sobie życie, a ponad 2000 próbowało popełnić samobójstwo. Co dziesiąty nastolatek miewa myśli samobójcze. „Ja na pewno bym wiedział, gdyby…” – myślą rodzice, nie zdając sobie sprawy, że to problem, który może dotyczyć każdego z nas.

Próba samobójcza nie zawsze oznacza rzeczywistą chęć odebrania sobie życia. Często wydaje się być desperackim sposobem na zwrócenie na siebie uwagi. Uśmiech, rozmowa, wspólnie spędzony czas -czasem tak niewiele wystarczy, żeby pokazać dziecku, że jest dla nas najważniejsze. Nie rozwiąże to problemu, ale da szansę na ocalenie życia.

Kupujesz dziecku najnowszy model korków? Wybierz się na mecz jego drużyny. Zapytaj, jakiemu zespołowi kibicuje. Obejrzyjcie razem mecz. Zawozisz córkę na lekcję gry na pianinie? Poproś o to, aby zagrała koncert tylko dla Ciebie, a potem porozmawiajcie o tym, jaką muzykę lubi. Puść jej swoje ulubione piosenki i poproś ją o to samo. Budowanie relacji z dzieckiem nie daje gwarancji, że dziecko nie będzie miało problemów i nie ucieknie się do podjęcia próby samobójczej. Zwiększy jednak szansę na to, że zanim postanowi przejść od słów do czynów, przyjdzie i porozmawia z rodzicem – przyjacielem.

– Czasem jeden dzień może być wart całe życie. Zwolnij i zastanów się, kim jest twoje dziecko i jakie ma potrzeby. Zainteresuj się tym, co się z nim dzieje i co dzieje się w jego życiu. Weź dzień wolnego i spędź go z dzieckiem. Idźcie na spacer, do kina, na lody. Zamiast kolejnej lekcji angielskiego, popatrzcie razem na to, co was otacza . Miej odwagę poznać lepiej swoje dziecko, bo stawką może być jego życie – mówi Danuta Wieczorkiewicz, Prezes Fundacji Zobacz…JESTEM, organizacji będącej inicjatorem kampanii.

„Jeden dzień wart całe życia” jest profilaktyczną kampanią informacyjno-edukacyjną stworzoną we współpracy z fundacją Zobacz…JESTEM. Jej celem jest profilaktyka samobójstw wśród dzieci i młodzieży, poprzez propagowanie symbolicznego „jednego dnia” jako symbolu wzmożonej uwagi rodziców i otoczenia w stosunku do nastolatków oraz ich problemów.

Więcej: http://www.jedendzien.com.pl/