Pierwsze grudniowe spotkanie w SD-P „Globtroter” odbyło się pod znakiem Wenezueli i jej atrakcji turystycznych. Jego gośćmi była „silna grupa” przedstawicieli Ambasady Boliwariańskiej Republiki Wenezueli w Warszawie z panią Adrianą Gottberg Gil – Chargé d’ Affaires ad interim Wenezueli w Polsce. Towarzyszyli jej: radca Jesus Migiel Cruz Guevara, I sekretarz pani Dimas Alvarenga, tłumaczka ambasady Olga Korczyńska – Pisarska która prowadziła większość prezentacji, a także kilka innych osób z personelu placówki. Pani Adriana Gottberg – Gil przypomniała, że w br. minęło 80-lecie nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polska i Wenezuelą.
W styczniu br. podpisano zaś ramowe porozumienie o współpracy między naszymi krajami. Przewiduje ono m.in. rozwój turystyki w obie strony. – Chcielibyśmy – powiedziała pani Chargé d’ Affaires a.i. – poznawać i na tej drodze wzajemne różnice oraz podobieństwa naszych krajów i narodów. Podkreślając, że w przypadku Wenezueli różni się ona o tej, jaka przedstawiana jest w części mediów. Jest to kraj o bogactwie atrakcji, zróżnicowanym społeczeństwie i kulturze, religijny i otwarty na wszelką współpracę. Jego główne walory turystyczne przedstawione zostały na wyświetlonym i komentowanym na żywo filmie.
Znalazły się na nim zróżnicowane krajobrazy Wenezueli od białych, piaszczystych plaż, których ma ona ponad 3 tys. km – po andyjskie szczyty, z najwyższym, o wysokości 5007 m n.p.m. Pico Bolivar. Najdłuższa i najwyższa na naszym globie kolejka linowa o długości 12,5 km pokonująca w ciągu godziny 4.767 metrów różnicy poziomów z subtropikalnej doliny w wysokie góry na szczyt Pico Espejo. Najwyższy w świecie, ponad kilometrowej wysokości wodospad. Największa rzeka kraju – Orinoko, której delta o powierzchni 40 tys. km² jest drugą pod względem wielkości na świecie.
PRZYRODA I LUDZIE
Ta licząca 2.140 km długości południowoamerykańska rzeka zanim wpadnie do Atlantyku rozdziela się na 40 głównych odnóg i 400 mniejszych, tworząc przy tym tysiące wysp. Delta ta stanowi delikatny ekosystem w którym żyje ponad 2 tys. roślin, liczne gatunki fauny, a także Indianie Warao, zwani ludźmi łodzi. Zarówno ludzie jak i przyroda stanowią szczególne bogactwo kraju. Żyje w nim ponad 20 grup etnicznych tworzących mozaikę społeczno – kulturową, liczne regionalne kultury, zwyczaje i obyczaje. Przyroda zaś to około 25 tys. gatunków roślin, 323 gatunków ssaków, 283 węży, 202 płazów oraz 1.383 ptaków stanowiących ogromny potencjał dla turystyki ekologicznej.
Dodać do tego trzeba 43 parki narodowe, 35 chronionych pomników przyrody oraz 7 rezerwatów przyrody stanowiących łącznie około 22% terytorium kraju. Przy czym w każdym z jego stanów znajduje się przynajmniej jeden park narodowy lub pomnik przyrody. Największym w kraju i jednym z największych w świecie jest Park Narodowy Canaima o pow. 30 tys. km² (jedna dwunasta obszaru Polski !) znajdujący się od 2004 roku na Liście Dziedzictwa Naturalnego UNESCO. Nie brak w Wenezueli również wartych poznania zabytków zróżnicowanej architektury z różnych epok, a także nowoczesnych miast, ze stolicą Caracas na czele.
LOTY CZARTEROWE
Niespełna 30 milionowa Wenezuela, kraj o powierzchni 916.445 km², posiadający 311 przybrzeżnych wysp oraz solidną bazę noclegową, oferuje więc gościom i turystom mnóstwo atrakcji. Także z dziedziny folkloru, kultury i sztuki oraz regionalnych kuchni i napojów poczynając od świeżych soków owocowych i wód mineralnych, poprzez kawę, wina i mocniejsze alkohole, zwłaszcza rum. O walorach turystycznych tego kraju więcej napisałem po spotkaniu grupy dziennikarzy w Ambasadzie Wenezueli w Warszawie we wrześniu br. Zainteresowanych nimi odsyłam więc do tego tekstu: http://www.globtroter.info/wydarzenia/1809-wenezuela-stawia-na-turystyke.
Dodam jeszcze, że z odpowiedzi na pytania dowiedzieliśmy się, że głównym bogactwem kraju są największe z odkrytych dotychczas na świecie złoża ropy naftowej. A jeżeli chodzi o turystykę, w 2012 roku Wenezuelę odwiedził ponad milion turystów europejskich, wśród których Polaków było zaledwie około 2 tysięcy. Ale wkrótce się to może zmienić. W grudniu rozpoczynają się bowiem cotygodniowe rejsy czarterowe z Warszawy na największą i najpopularniejszą wenezuelską wyspę Isla de Margarita. Aktualnie turystyka stanowi zaledwie 3% PKB kraju, ale podejmowane są wysiłki, aby procent ten szybko zwiększyć. Było to więc bardzo udane, bogate w informację spotkanie. Więcej o turystycznych atrakcjach Wenezueli przeczytać można również na stronach: www.venezuelaturismo.gob.ve.
Tekst i zdjęcie: Cezary Rudziński
Źródło: globtroter.info