Gminne spotkania nt. fotowoltaiki

fot. Pixabay.com

Energa przedstawia swoim klientom nową propozycję: instalację odnawialnych źródeł energii, produkcję zielonej energii, a w rezultacie zmniejszenie rachunków.

Jak znaleźć oszczędności w zużyciu energii? Czy inwestycja w panele fotowoltaiczne może się opłacić? Jakie korzyści niesie rządowy program „Mój prąd”, oferujący atrakcyjne dofinansowanie? Energa Obrót rozpoczyna pilotażowy cykl spotkań, na których eksperci odpowiedzą na pytania związane z fotowoltaiką dla klienta indywidualnego i przedstawią ofertę spółki w tym zakresie.

– Spotkania, które przygotowujemy, organizowane są na wyraźny i jednoznaczny sygnał płynący od samorządów. Władze gmin dostrzegają potrzebę tego typu inicjatyw. Zainteresowanie fotowoltaiką, szczególnie dzięki rządowemu wsparciu z programu „Mój prąd”, wśród mieszkańców polskich gmin, rośnie. Włodarze na swoich terenach chcą popularyzować wiedzę o ekologicznych rozwiązaniach wśród mieszkańców. To główny powód naszej współpracy – tłumaczy Kamil Łapiński, ekspert ds. usług energetycznych w Enerdze Obrocie.

Pilotażowy cykl spotkań ma pozwolić na określenie faktycznego zainteresowania potencjalnych klientów tego typu wydarzeniami i samą ofertą. Spotkania odbędą się w kilku gminach, z którymi Energa Obrót zakończyła już rozmowy bądź właśnie je finalizuje.

W trakcie spotkań mieszkańcy poszczególnych gmin otrzymają pełną informację związaną z inwestycją w fotowoltaikę. Zainteresowanym osobom zostanie przedstawiona wstępna kalkulacja kosztów montażu instalacji. Osoby te będą mogły także ustalić ewentualne daty spotkań w celu wyceny montażu

Energa Obrót proponuje kompleksowe rozwiązanie – od wizji lokalnej, przez prace planistyczne, aż po montaż i podłączenie. Na podstawie wizji lokalnej nie tylko zarekomendowana zostanie najlepsza technologia i oszacowany koszt montażu, ale także sporządzona będzie analiza oszczędności, jakie zyska klient, który skorzysta z paneli fotowoltaicznych. Nie pozostaje to bez znaczenia, ponieważ tego typu źródła pozwalają zaoszczędzić w skali roku nawet do 90 proc. kosztów zużycia energii elektrycznej. Aby skorzystać z oferty Energi Obrotu, wystarczy być konsumentem i właścicielem dachu lub gruntu, na którym ma być zamontowana cała instalacja.

Oferta uwzględnia również wszelkie formalności, które dotyczą pozyskania środków z rządowego programu „Mój prąd”. Zapewnia on dofinansowanie do mikroinstalacji fotowoltaicznych o mocy między 2 a 10 kW. Środki w formie dotacji mogą pokryć do 50 proc. kosztów kwalifikowanych inwestycji, nie więcej jednak, niż 5 tys. zł na jedno przedsięwzięcie. W zależności od progu podatkowego, 17 lub 32 proc. kosztów instalacji fotowoltaicznej można odliczyć od podstawy podatku PIT.

Moc instalacji fotowoltaicznej dobierana jest tak, aby zbilansować roczne wydatki, które dotyczą zużycia prądu. Rodzina cztero- lub pięcioosobowa, która mieszka w domu o powierzchni ok. 150 m2, zużywa średnio 3 200–3 300 kWh rocznie. W jej przypadku sprawdzi się więc instalacja o mocy 3,7 kWp. Koszt takiej instalacji wraz z montażem to ok. 20 tys. zł. Moc instalacji kwalifikuje ją do programu „Mój prąd”. Końcowy koszt instalacji po uwzględnieniu dofinansowania oraz ulgi termomodernizacyjnej to 12,6 tys. zł w przypadku 17 proc. progu podatkowego oraz 10,3 tys. zł w przypadku 32 proc. Kwota ta przekłada się na zwrot inwestycji w ciągu odpowiednio pięciu lub sześciu lat. W momencie pełnego zbilansowania instalacji fotowoltaicznej koszty, które poniesie cztero- lub pięcioosobowa rodzina za zużycie energii elektrycznej, spadną do ok. 200-220 zł rocznie.

W lutym 2020 r. moc zainstalowana wszystkich paneli fotowoltaicznych w Polsce osiągnęła rekordowy pułap 1,4 GW. Do sieci Energi Operatora – spółki dystrybucyjnej Grupy Energa – podłączone są obecnie mikroinstalacje o mocy skumulowanej ok. 200 MW, z czego 99 proc. stanowi już właśnie fotowoltaika. Jest to najlepszy dowód na to, że zainteresowanie tego typu źródłami energii wyraźnie rośnie i to nie tylko wśród klientów biznesowych, ale też indywidualnych.