Fundacja Świętego Mikołaja szuka młodych liderów

Masz 16-20 lat i chcesz zrealizować autorski projekt na rzecz lokalnej społeczności? Zgłoś się do Akademii Liderów Fundacji Świętego Mikołaja, bezpłatnego programu edukacyjnego dla młodzieży z całej Polski. Otrzymasz wsparcie, stypendium i możliwość zdobycia kompetencji liderskich. Rekrutacja elektroniczna trwa do 26 kwietnia br. Skorzystaj z szansy, aby zostać młodym liderem w lokalnej społeczności!

Akademia Liderów Fundacji Świętego Mikołaja to program dla aktywnej młodzieży, w którym chodzi o wymyślenie autorskiego projektu historycznego, społecznego lub obywatelskiego, rozwijającego lokalną społeczność. Nagrodą dla autorów najciekawszych pomysłów jest roczne stypendium, udział w kilkuetapowym szkoleniu i realizacja własnego pomysłu w swojej miejscowości pod opieką tutora. Udział w programie jest bezpłatny, aby dać szansę młodym ludziom z różnych środowisk i regionów na zdobycie praktycznej wiedzy, rozwój własnych umiejętności i ciekawych pomysłów.

Zgłoszenia do Akademii Liderów można wysyłać pojedynczo lub w zespołach dwuosobowych. Spośród wszystkich nadesłanych aplikacji poprzez formularz na stronie www.mikolaj.org.pl/akademia wybranych zostanie 30 osób – autorów najlepszych pomysłów.

Szukamy młodych osób, które są aktywne, zaangażowane, mają różne pomysły na działania. Chcą z nami nauczyć się, jak swoje pomysły przekuć w czyn, jak stać się liderem zmian w lokalnych społecznościach. – komentuje Antonina Grządkowska, koordynator Akademii Liderów Fundacji Świętego Mikołaja.

Akademia Liderów szansą na zdobycie kompetencji

Głównym celem programu, zainicjowanego 5 lat temu, jest przekazanie młodym ludziom praktycznej wiedzy i umiejętności potrzebnych do samodzielnego prowadzenia projektów. Zaproszeni przez Fundację eksperci uczą młodzież, jak postawione cele przekuć w plan działania, jak budować harmonogram i budżet projektowy, jak przekonywać partnerów do wspólnego działania oraz jak mądrze przewodzić zespołowi. Do tej pory w 5 edycjach Akademii Liderów Fundacji Świętego Mikołaja wzięło udział 176 młodych ludzi z całej Polski, którzy zrealizowali autorskie projekty, zdobywając wartościowe kompetencje i wzbogacając kulturalnie, społecznie i historycznie swoje lokalne społeczności.

Ten program daje możliwość rozwijania zainteresowań i umiejętności. Ja miałem taką szansę realizując pomysł dotyczący historii lokalnej Lublińca. Był to projekt historyczno-społeczny o nazwie “Lubliniec – miasto wielu historii”. Zorganizowaliśmy kilka wydarzeń, były to warsztaty dla uczniów oraz festiwal planszówek. Akademia Liderów to wspaniała przygoda połączona z nauką praktycznych umiejętności. – powiedział Wojciech z Lublińca, uczestnik 4. edycji programu.

Akademia Liderów Fundacji Świętego Mikołaja to wszechstronny i bezpłatny program rozwojowy dla młodzieży w Polsce. Składa się z kilku istotnych  elementów: szkoła letnia młodych liderów prowadzona w formie 10 dniowego szkolenia i warsztatów (lipiec 2020), realizacja autorskiego projektu pod okiem indywidualnego tutora (wrzesień-listopad 2020), szkoła zimowa młodych liderów (grudzień 2020) oraz stypendium na cały rok szkolny 2020/2021 w wysokości 2000 zł.

W czasie gdy ze względu na pandemię, młodzież nie uczęszcza do szkoły, może dzięki takim inicjatywom jak Akademia Liderów Fundacji Świętego Mikołaja wykorzystać wartościowo czas, zdobyć nowe umiejętności i stworzyć autorski projekt na rzecz swojej lokalnej społeczności. Rekrutacja online ruszyła 23 marca i potrwa do 26 kwietnia br. Rozpoczęcie rzeczywistych działań w programie dla uczestników planowane jest na lipiec 2020.

Więcej informacji o projekcie na stronie www.mikolaj.org.pl/akademia