Finał konkursu arbitrażowego coraz bliżej

Do finału II Międzynarodowego Konkursu Arbitrażowego w Warszawie organizowanego przez Sąd Arbitrażowy przy KIG zakwalifikowało się 8 zespołów z wyższych uczelni z Polski, Węgier, Niemiec, Kosowa, Holandii. Sąd Arbitrażowy przy Krajowej Izbie Gospodarczej wraz z Instytutem Europejskich Studiów Prawniczych w Osnabrück zaprosił wszystkich zainteresowanych studentów i ich profesorów do wzięcia udziału w konkursie dotyczącym projektu Wspólnej Ramy Odniesienia (DCFR) oraz problemów proceduralnych postępowania arbitrażowego. Jest to już druga edycja tego konkursu. 

Do pierwszego etapu konkursu zgłosiły się drużyny uniwersyteckie z całego świata. Po weryfikacji do ostatecznego finału zostało zakwalifikowanych ostatecznie 8 zespołów z wyższych uczelni z: Niemiec, Holandii, Kosowa, Polski i Węgier. 

Finałowa ósemkę została zaproszona do etapu ustnego, który odbędzie się w siedzibie SA przy KIG w Warszawie. Drużyny zaprezentują swoje stanowiska procesowe przed Zespołem Orzekającym. Finał, który odbędzie się w dniu 12 grudnia 2014 r. będzie otwarty dla publiczności. Będzie on polegał na przeprowadzeniu symulacji postępowania arbitrażowego na podstawie fikcyjnego stanu faktycznego. Postępowanie prowadzone będzie zgodnie z aktualnym Regulaminem Sądu Arbitrażowego przy KIG. Problem prawny powinien być rozstrzygnięty zgodnie z projektem Wspólnej Ramy Odniesienia (DCFR), przy założeniu, że DCFR jest prawem obowiązującym.

Źródło: Gazeta Finansowa