ESG a kredyt dla firm – co każdy przedsiębiorca powinien wiedzieć?

Współczesny przedsiębiorca, planując inwestycje i ubiegając się o kredyt, musi mierzyć się z nową rzeczywistością – instytucje finansowe coraz częściej wymagają od firm wykazania zaangażowania w kwestie zrównoważonego rozwoju. ESG staje się kluczowym kryterium w kwestii postrzegania ryzyka klienta w ocenie kredytowej i może mieć realny wpływ na dostęp do finansowania. 

Environmental, Social and Governance (ESG) to zestaw kryteriów oceny pozafinansowej działalności firm w zakresie ochrony środowiska, odpowiedzialności społecznej i ładu korporacyjnego. Choć do niedawna temat ten był postrzegany głównie jako domena dużych korporacji, dziś dotyczy coraz szerszego grona przedsiębiorców – zwłaszcza tych, którzy poszukują finansowania na rozwój swojej działalności. Banki coraz częściej pytają o dane dotyczące ESG, zanim zdecydują się na udzielenie kredytu firmom. Dlaczego tak jest?

Przemiana gospodarki europejskiej w stronę gospodarki zrównoważonej

Ambitny cel osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku postawiony przez Unię Europejską spowodował zmiany w regulacjach i wytycznych ustawowych. W efekcie instytucje finansowe zostały zobowiązane do kierowania środków w stronę projektów sprzyjających zrównoważonemu rozwojowi. W praktyce dla przedsiębiorców oznacza to, że, oprócz wskaźników finansowych, na decyzje kredytowe istotny wpływ będą miały także informacje dotyczące oddziaływania firmy na środowisko, społeczność oraz sposób zarządzania organizacją. Proces ten ma wspierać przemianę gospodarki europejskiej w stronę gospodarki zrównoważonej.

Presja regulacyjna i rynkowa stawia przed przedsiębiorcami wiele wyzwań, nie tylko pod względem dostępu do środków na inwestycje. Czy obowiązek zrównoważonego podejścia do biznesu, obwarowany skomplikowaną sprawozdawczością, może przynieść korzyści i być szansą na rozwój działalności?

ESG – nie tylko wymóg, ale i szansa

Współczesne zarządzanie firmą to nie tylko kwestia wyników finansowych, ale także umiejętność wpisania się w globalne trendy zrównoważonego rozwoju. Przedsiębiorcy, którzy świadomie zarządzają informacjami w tym zakresie, nie tylko zwiększają swoje szanse na uzyskanie finansowania, ale także budują trwałe relacje biznesowe oraz przewagę konkurencyjną. Wg raportu PwC “Zielone finanse”, bazując na wynikach anonimowej ankiety przeprowadzonej wśród przedstawicieli banków w Polsce, 83% z nich planuje rozszerzyć ofertę produktową w zakresie zrównoważonego finansowania. Bez spełnienia pewnych wymogów, dostęp do kapitału może być ograniczony, a to z kolei może znacząco wpłynąć na zdolność firm do rozwoju i konkurencji – mówi Karolina Szostak-Zaroda, Menadżerka Innowacji i Brokerka ds. Współpracy z Otoczeniem, Uniwersytet SWPS.

Aby wykorzystać szansę, niezbędna jest wiedza. O tym, jak świadomie zarządzać informacjami ESG, by skutecznie pozyskiwać finansowanie na inwestycje infrastrukturalne i budować przewagę konkurencyjną, będzie można dowiedzieć się podczas webinaru pt. „Co przedsiębiorca powinien wiedzieć o ESG, zanim weźmie kredyt?”. Eksperci szczegółowo wyjaśnią, dlaczego banki coraz częściej pytają o dane ESG, jakie są aktualne trendy w bankowości i nowe produkty wspierające rozwój firm oraz podpowiedzą skąd pozyskiwać dane środowiskowe i społeczne. Ponadto, pokażą, jak wykorzystać ESG do budowania reputacji i zdobywania przewagi konkurencyjnej.

Czas na webinar

Webinar to nie tylko okazja do zdobycia praktycznej wiedzy, ale także element szerszego dialogu na temat roli ESG w świecie biznesu. Naszą misją jako uczelni jest angażowanie się w inicjatywy istotne dla rozwoju społeczno-gospodarczego, wspierające cele zrównoważonego rozwoju. Poprzez tworzenie przestrzeni do dyskusji, wymiany informacji i projektowania informacji chcemy kształtować lepszą przyszłość. Wierzymy, że współpraca z cenionymi na rynku lokalnym partnerami, jak Poznański Park Naukowo-Technologiczny, przybliży nas do osiągnięcia tego celu – mówi Agnieszka Osiak, Dyrektor Operacyjna Filii w Poznaniu Uniwersytetu SWPS.

Spotkanie stanowi wstęp do szerokiej dyskusji, która będzie kontynuowana podczas konferencji „Kryzys klimatyczny a wyzwania społeczne”, organizowanej przez Uniwersytet SWPS we współpracy z Poznańskim Parkiem Naukowo-Technologicznym. Wydarzenie będzie miało miejsce 24 marca 2025 na Wydziale Psychologii i Prawa w Poznaniu Uniwersytetu SWPS.

Webinar odbędzie się w formule online 26 lutego 2025 r. o godzinie 11:00. Więcej informacji na temat spotkania oraz zapisy na stronie internetowej: https://swps.pl/my-uniwersytet/aktualnosci/wyklady-i-spotkania/36367-co-przedsiebiorca-powinien-wiedziec-o-esg-zanim-wezmie-kredyt

Źródło: Uniwersytet SWPS