PIE: Trudności w rozwoju sieci przesyłowych barierą dla dekarbonizacji

Fot. Pexels

Choć w ostatniej dekadzie na całym świecie wybudowano około 1,5 mln km nowych linii przesyłowych, to rozbudowa infrastruktury sieciowej nadal nie nadąża za przyrostem mocy w odnawialnych źródłach energii (OZE).

Jak napisała Marianna Sobkiewicz w Tygodniku Gospodarczym Polskiego Instytutu Ekonomicznego nr 9/2025, według analizy Międzynarodowej Agencji Energetycznej (MAE), w 2024 r. aż 1650 GW projektów fotowoltaicznych i wiatrowych na zaawansowanym etapie rozwoju oczekiwało na przyłączenie do sieci. Suma globalnych inwestycji w rozwój sieci przesyłowych osiągnęła w 2023 r. 140 mld USD. Coraz więcej państw traktuje rozwój tej infrastruktury jako kluczowy element swoich strategii energetycznych.

Dalsza część tekstu jest pod filmem

Rozwój sieci przesyłowych oznacza coraz wyższe ceny komponentów

Tymczasem rozwój sieci oznacza coraz wyższe ceny komponentów. Ekspertka zaznacza, że koszt kabli elektroenergetycznych wzrósł dwukrotnie od 2019 r., a ceny transformatorów o 75 proc.

– Choć czas uzyskiwania pozwoleń pozostaje główną przyczyną opóźnień w rozwoju sieci, to coraz istotniejszym wyzwaniem są wąskie gardła w łańcuchach dostaw kabli, transformatorów i innych komponentów. Wiodący producenci w gospodarkach rozwiniętych zadeklarowali już swoje maksymalne moce produkcyjne do 2029 r. Badanie MAE wykazało, że w latach 2021-2024 średni czas realizacji zamówień na kable i duże transformatory mocy wzrósł niemal dwukrotnie – pisze dalej Sobkiewicz. – Agencja ds. Współpracy Organów Regulacji Energetyki (ACER) w raporcie z monitorowania europejskiego rynku energii wskazuje na liczne opóźnienia w samej Europie – w 2024 r. aż 63 proc. projektów rozwoju sieci było opóźnionych – dodaje.

Energia z wiatru i atomu

Ekspertka informuje dalej, iż Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) szacują, że w latach 2025-2034 na rozbudowę i modernizację sieci przesyłowej przeznaczą 64 mld zł. Część inwestycji realizowanych przez PSE związana jest z rozwojem morskiej energetyki wiatrowej na Morzu Bałtyckim i planowaną inwestycją w elektrownię jądrową – również na północy. W latach 2025-2034 ma powstać 6448 km nowych linii przesyłowych, podczas gdy 802 km mają być wyłączone z eksploatacji.

Innym kluczowym działaniem jest modernizacja istniejących linii 220 kV i 400 kV na łącznej długości 3204 km. Obserwowane w skali globalnej wąskie gardła w dostawach dla Operatorów Systemów Przesyłowych oraz odbudowa elektroenergetyczna Ukrainy i jej pogłębiająca się integracja z systemem Europy kontynentalnej mogą również stanowić dodatkowe wyzwania w realizacji polskich planów rozwoju sieci.

Źródło i cała informacja: Tygodnik Gospodarczy Polskiego Instytutu Ekonomicznego