Eko-zabawy dla dzieci – 5 propozycji

Zabawa jest ważnym elementem codziennej aktywności dzieci, która nie tylko umila wolne chwile, ale również wzmacnia więzi. Dlatego wśród obowiązków i codziennych zajęć warto znaleźć czas na rodzinne bawienie się. Poniżej 5 pomysłów na kreatywne domowe eko-zabawy, dzięki którym Twoje dziecko nie tylko nie będzie się nudzić, ale także dowie się więcej na temat środowiska.

Zabawy dla najmłodszych powinny angażować dzieci nie tylko ruchowo, ale również rozwijać ich wyobraźnię i kreatywność. Warto łączyć aktywności, które pobudzają obie półkule mózgu, ćwiczą pamięć i koncentrację, a także zdolności manualne.

Chodzę jak rak, mam plecy jak kot!

Zabawa łącząca aktywność ruchową i prace plastyczne, z elementami nauki o zwierzętach. Poproś swoje dziecko, aby wymyśliło własne ćwiczenie naśladujące ruch jakiegoś zwierzątka – np. może chodzić na czworaka w tył jak rak, prostować i zginać plecy jak kot. Prostować i wyciągać szyję jak żyrafa, czy skakać kucając jak zając lub żaba.

Podczas tej zabawy nie tylko dostarczymy odpowiednią dawkę ruchu naszemu dziecku, ale również będziemy mogli przekazać mu podstawowe informacje o wybranych zwierzętach – w jakim środowisku żyją, czym się żywią.

Elementem wspierającym tę zabawę może być wykonanie rysunku wybranego zwierzęcia przez nasze dziecko, z uwzględnieniem otoczenia, w jakim żyje – poprzez to ćwiczenie dowiemy się, czy mały rysownik uważnie słuchał nas, kiedy opowiadaliśmy mu o zwierzętach, których ruchy naśladował.

Rakieta z plastikowej butelki i obraz z nakrętek

Warto, aby najmłodsi domownicy przykładali uwagę do segregacji śmieci. Edukacji na ten temat nigdy za wiele i warto wyjaśniać dzieciom, jaki wpływ na środowisko ma właściwa segregacja śmieci oraz recykling. Teoretyczną wiedzę można połączyć z praktyką w formie zabawy – zastanowić się wspólnie, jak można wykorzystać niektóre puste opakowania?

Co można zrobić z plastikowej butelki, kubeczka po jogurcie, a jak wykorzystać nakrętki? Pomysłów na nadanie nowego życia pozornie niepotrzebnym produktom jest bardzo wiele, ale najfajniejsze w tej zabawie jest wymyślenie całkowicie niecodziennego zastosowania danego przedmiotu, stworzenie jego projektu, a następnie wykonanie go przez wszystkich domowników.

Co powiecie na kosmiczną rakietę z plastikowej butelki – wystarczy wyciąć z butelki otwory jak w rakiecie, ozdobić ją krepiną, wstążkami, a nawet plasteliną i wysłać w kosmiczną podróż. Możecie też stworzyć nowoczesny obraz wykonany w całości z różnych kolorowych nakrętek.

Domowy mały kucharz

Zasad właściwego odżywiania powinniśmy uczyć już od najmłodszych lat, a praktykowanie codziennych prawidłowych nawyków żywieniowych przez wszystkich domowników wspiera w praktyce tę naukę. Aby menu było kompletne, nie powinno zabraknąć w nim 5 porcji warzyw i owoców każdego dnia, które stanowią podstawę zbilansowanego odżywiania.

Dlatego poproś swoje dziecko, aby narysowało na 7 kartkach (odpowiadających siedmiu dniom tygodnia) propozycje, pod jaką postacią będziecie jeść codziennie warzywa i owoce. Wytłumacz dziecku, że możemy je spożywać także pod postacią soków, zup, surówek, czy mrożonek.

Zabawa ta da wielką satysfakcję dziecku, jeżeli każdego dnia będzie mogło zaznaczyć na rysunku, które z jego pomysłów naprawdę zrealizowaliście. A dodatkowo możesz zaangażować dziecko w kulinarne czynności, co z pewnością pozwoli wpoić mu właściwe nawyki żywieniowe.

Solna galeria sztuki

Wiele dzieci lubi zabawy, w których mogą się trochę pobrudzić, a jednocześnie coś stworzyć. Idealnym pomysłem na połączenie tych dwóch elementów jest zabawa z masą solną – jej wykonanie zajmie kilka minut, a dostarczy uciechy na długie godziny.

Wystarczy połączyć w jednolitą masę szklankę mąki, szklankę soli z ok. 0,5 szklanki wody. Z tak powstałej masy stwórzcie wraz z domownikami małą galerię sztuki, w której miejsce znajdą wasze solne rzeźby – możecie wybrać temat przewodni, np. zwierzęta lub elementy natury albo nie ograniczajcie się żadną formą – w tej zabawie oprócz kreatywności i dobrych humorów nie obowiązują żadne reguły!

Zobacz jak rośnie

Własna sadzonka dla wielu dzieci to pierwszy etap nauki obowiązkowości oraz poznania procesów wzrastania roślin. Wystarczy, abyście w doniczce z odrobiną ziemi zasiali nasionka wybranych warzyw i ziół, by za kilka tygodni cieszyć się domowym mini warzywniakiem lub zielnikiem.

Pomysłem, który można zrealizować tuż przed Wielkanocą jest zasianie rzeżuchy, która wyrośnie już w kilka dni i nie tylko zazieleni nasz parapet, ale również nada smaku świątecznym potrawom. Zasadzenie swoich warzyw lub wysianie ziół pokaże dziecku, jak wygląda cykl życia roślin a po kilku tygodniach da satysfakcję z własnoręcznie wyhodowanej roślinki.

Więcej:  www.przyjacielenatury.pl