Eko innowacje w FACTORY Ursus zaoszczędzą 250 MWh energii

FACTORY Ursus wprowadzi w rozbudowanym centrum outletowym wiele rozwiązań służących ochronie środowiska. Wśród nich są takie jak: regulacja sztucznego oświetlenia zależna od ilości światła słonecznego, czy rekuperacja energii cieplnej. Wszystkie zastosowane technologie zaoszczędzą w ciągu pięciu lat do ok. 250 MWh energii. Rozbudowane centrum zacznie działać pod koniec III kwartału tego roku.

Wprowadzenie nowych technologii przyniesie wiele korzyści. „Nowa część centrum FACTORY Ursus ma duże świetliki. Pozwolą one na doświetlenie centrum naturalnym światłem dziennym. Jednocześnie zastosowane w 100% powierzchni publicznych (pasaż, garaż, parking) – energooszczędne źródła światło w technologii LED pozwoli na lepszą ekspozycję witryn sklepowych a użytkownikowi zapewni oszczędności w zużyciu energii” – mówi Cezary Kopij z NEINVER odpowiedzialny za rozbudowę . FACTORY wprowadziło także regulację oświetlenia, która będzie zależna od ilości światła dziennego. Rozwiązania powyższe pozwolą zaoszczędzić energię, z racji niewykorzystywanego oświetlenie sztucznego, o wartości ok. 150 tys. zł w ciągu pięciu lat.

W toaletach zostaną zamontowane specjalne zawory elektromagnetyczne. Zawory odcinają wodę w nieużywanych przez określony czas toaletach. „Innowacyjność ta zapobiega niekontrolowanemu wypływowi wody i tym samym ją oszczędza”  – dodaje Cezary Kopij.

Standardowym w centrach FACTORY rozwiązaniem jest zastosowanie systemu BMS (Building Management System). Jego celem jest zintegrowanie w jednym centrum sterowania instalacjami, jakie znajdują się na obiekcie: instalacjami wentylacji, grzewczymi, elektrycznymi czy chłodniczymi i dostosowanie ich pracy do zmieniających się warunków otoczenia. Głównym zadaniem takiego systemu jest zminimalizowanie kosztów eksploatacji budynku. Jednocześnie zmaksymalizowanie jego funkcjonalności, bezpieczeństwa i zapewnienie jak największego komfortu jego użytkownikom.  „System wentylacji w FACTORY Ursus zostanie wyposażony w czujki dwutlenku węgla – od teraz ilość świeżego powietrza będzie uzależniona od ilości osób będących w Centrum.

W nowym FACTORY Warszawa Ursus współczynnik izolacyjności cieplnej i odzysk ciepła na wentylacji, tzw. rekuperacja, będą na wyższym poziomie. Rekuperacja to proces odzyskiwania energii (w tym przypadku energii cieplnej) i przekazywanie tej energii do systemu wentylacji. Rekuperację ciepła stosuje się w celu zmniejszenia zużycia energii oraz dobowej stabilizacji temperatury wnętrz. Wykorzystane ciepłe powietrze oddaje energię do układu, w którym ogrzewane jest świeże powietrze.

Wszystkie prace na rozbudowie FACTORY Warszawa Ursus przebiegają zgodnie z harmonogramem i bez zakłóceń. Osiągnięto kolejny poziom zaawansowania prac – zakończono prace przy montażu elewacji! Jest to ostatni „kamień milowy” tuż przed otwarciem Centrum. Trwają prace wykończeniowe we wnętrzu obiektu oraz garażu. W 75% wykonano prace zewnętrzne w Centrum. Trwają pierwsze próby i testy wszystkich instalacji. Niebawem klienci FACTORY Ursus będą mogli robić zakupy w Centrum najwyższych standardów, nowoczesnym i ekologicznym.

Dzięki rozbudowie FACTORY Warszawa Ursus zwiększy powierzchnie z obecnych 13 700 m2 do 19 900 m2. Liczba salonów wzrośnie z obecnych 80 do 110. Pojemność przestrzeni parkingowej dla gości centrum zwiększy się z 440 do 850 miejsc. Budynek będzie efektywniejszy energetycznie, przyjaźniejszy środowisku i wygodniejszy dla klientów.

Generalnym wykonawcą prac budowlanych jest firma Agmet sp. z o.o. Generalnym projektantem jest studio architektoniczne SUD Architectes.