Ekologiczne rozwiązania w nowej siedzibie firmy Ericsson

Ponad pół roku minęło od momentu, kiedy w styczniu 2015 Ericsson przeniósł swoją siedzibę do kompleksu biurowego „Park Rozwoju” przy ul. Konstruktorskiej na warszawskim Służewcu. Wygląd nowej siedziby został zaaranżowany w nowoczesny sposób, zgodny z najnowszymi trendami wystroju powierzchni biurowej, ale przede wszystkim siedziba została dostosowana do potrzeb efektywnej pracy w firmie. Przy recepcji umieszczona została ściana z żywego mchu – chrobotka reniferowego. Ten zielony element nadaje wnętrzu naturalny charakter, jest również potwierdzeniem proekologicznych działań Ericsson.

Jednym z czynników decydujących o wyborze nowej siedziby, była bliskość biur firm będących klientami Ericsson. Firma dbając o ochronę środowiska zakupiła 30 rowerów z widocznym oznakowaniem firmy. Zakupiliśmy rowery, aby dojeżdżać nimi do klientów na terenie Mokotowa. W ten sposób przyczyniamy się do poprawy kiepskiej sytuacji drogowej na Służewcu, ograniczamy zanieczyszczenie środowiska, a przy okazji dbamy o nasze zdrowie. Rowery dostępne są dla pracowników również poza godzinami pracy – nie ma najmniejszego problemu żeby korzystać z nich chociażby podczas dni wolnych od pracy – powiedział Oliver Kanzi, prezes polskiego oddziału Ericssona.

Biuro wyposażone jest w kilkadziesiąt salek, różniących się wystrojem wnętrza i umeblowaniem. W każdej z nich znajduje się projektor/telewizor do prezentacji materiałów współpracownikom lub klientom. Sale objęte są systemem elektronicznych rezerwacji, pozwalającym na planowanie swojej pracy w efektywny sposób, w zależności od indywidualnych potrzeb. W przypadku spotkań organizowanych ad hoc, kilka sal w biurze jest dostępnych poza systemem rezerwacji. Wystarczy zabrać ze sobą swój laptop i już możemy pracować w przyjemnej atmosferze. Nie ma potrzeby organizowania projektora, flipcharta czy monitora – wszystkie te przedmioty znajdują się na wyposażeniu każdej z salek. Do pracy koncepcyjnej najbardziej przydatnym narzędziem są zmywalne ściany znajdujące się w kilku miejscach biura. Można na nich bez ograniczeń przedstawiać wizualizacje swoich pomysłów.

W poprzedniej siedzibie spora część stanowisk pracy przez większą część dnia była niewykorzystana, Zdecydowaliśmy więc o wprowadzeniu zasady czystych biurek (clean desk policy). Oznacza to pełne wykorzystanie przestrzeni biurowej. Pracownicy pracujący w domu lub odwiedzający klientów nie zajmują w ten sposób przestrzeni, którą można wykorzystać w inny sposób. Każdy z pracowników posiada własną szafkę do przechowywania swoich narzędzi pracy.

Opracowany został również system pracy zdalnej, Zdalny system pracy jaki wdrażamy w naszej firmie na całym świecie, pozwala na efektywne wykorzystanie przestrzeni biurowej, a pracownikom ułatwia zarządzanie swoim czasem pracy. Elastyczne godziny pracy pozwalają np. na dojeżdżanie do biura poza okresem największych w mieście korków – dodaje prezes Oliver Kanzi.

Pracownicy przestrzegają zasad dobrej współpracy, np. poprzez brak głośnych rozmów telefonicznych w pobliżu stanowisk pracy – do tego celu w całym biurze znajdują się wydzielone i wygłuszone pomieszczenia, w których bez ograniczeń można oddawać się rozmowom. W firmie nie posiadamy telefonów stacjonarnych – ich rolę pełnią komunikatory zainstalowane w służbowych laptopach.

W biurze trudno dostrzec jakikolwiek oddzielny gabinet. Wszyscy pracownicy, bez względu na zajmowane stanowisko pracują w identycznych warunkach – tradycyjnego gabinetu nie ma nawet prezes Oliver Kanzi.

Istotną rolę w życiu firmy odgrywa taras, położony na ostatnim – szóstym piętrze budynku. Wyposażony jest w różnorodny zestaw mebli: kanap, krzeseł, leżaków. Jest częstym miejscem spotkań pracowników, oraz organizacji różnych wydarzeń firmowych, np. cyklicznych grilli. Rozmowy i spotkania przy kawie prowadzić można w wydzielonych strefach. Wyposażone są w miękkie kanapy, ekspresy do aromatycznej, świeżo-mielonej kawy. Do biura dostarczane są owoce i tytuły prasowe do lektury przy ulubionym napoju.

Częsta praca projektowa, tele i video konferencje oraz pełne wykorzystanie mobilnego biura które znajduje się w naszych laptopach to naturalne zmiany w sposobie wykonywania pracy w firmach branży teleinformatycznej, której liderem jest Ericsson. Jednocześnie nowe biuro uwzględnia naturalną potrzebę kontaktu pracowników, nowa aranżacja przestrzeni biurowej z pewnością temu sprzyja.