Drugi człowiek zmienia wszystko – kampania społeczna

Trwa kampania Stowarzyszenia mali bracia Ubogich, która zwraca uwagę na samotność starszych ludzi. Badania pokazują, że samotność to poważny problem dotykający nasze społeczeństwo. Aż co 10. osoba w wieku powyżej 65 lat żyła w niemal pełnym odizolowaniu społecznym jeszcze przed pandemią COVID-19. Samotność jest jak wyrok, który często przychodzi niespodziewanie. Seniorzy z dnia na dzień tracą bliskie osoby, z którymi wcześniej dzielili życie. Dlatego tak ważne jest, aby nie być obojętnym na ich los.

Stowarzyszenie niesie pomoc samotnym seniorom od 2003 roku. Opiekuje się setkami seniorów w ramach Programu TWOJA OBECNOŚĆ POMAGA MI ŻYĆ. Jego kwintesencją jest zorganizowany wolontariat towarzyszący, który polega na regularnych wizytach wolontariuszy w domach osób starszych. Celem kampanii TWOJA OBECNOŚĆ POMAGA MI ŻYĆ jest zachęcenie do włączenia się do grona darczyńców regularnie wspierających Program.

Obecnie Stowarzyszenie ma pod swoimi skrzydłami około 450 seniorów z Poznania, Warszawy, Lublina, Wrocławia, Krakowa, Świdnika, Pruszkowa i Gniezna. Jedną z podopiecznych jest pani Joanna z Poznania. Już od dłuższego czasu w samotnej seniorce gasła radość i chęć do życia. Kiedyś panią Joannę otaczała rodzina, znajomi i przyjaciele. Jednak po latach seniorka musiała się przyzwyczaić do faktu, że jej jedynym towarzyszem w życiu jest samotność. Każdy dzień wyglądał tak samo, wypełniały go jedynie rutynowe zajęcia. Nie było u boku nikogo, kto wyciągnie pomocną dłoń, wyjdzie na wspólny spacer czy wysłucha opowieści seniorki.

TWOJA OBECNOŚĆ POMAGA MI ŻYĆ to nasz autorski Program, którego założeniem są regularne odwiedziny wolontariusza w domu podopiecznego. To profesjonalny system długoterminowego wolontariatu towarzyszącego, który zapewnia regularne wsparcie seniorowi i buduje poczucie bezpieczeństwa, szczególnie ważne dla starszego człowieka żyjącego samotnie. – mówi Joanna Mielczarek, dyrektorka Stowarzyszenia, a prywatnie wolontariuszka pani Marii, podopiecznej mbU z Warszawy. Pani Maria nie ma tutaj rodziny – do stolicy przyjechała jako młoda dziewczyna, za pracą i marzeniami. Życie napisało scenariusz, jakiego nigdy sobie nie wyobrażała – smutny, bez drugiej osoby obok. Na szczęście poznała mbU i od kilkunastu lat przyjaźnimy się. – dodaje wolontariuszka.

Dzięki cyklicznym wpłatom darczyńców, mamy szansę nieść pomoc potrzebującym i samotnym seniorom. Długoterminowy wolontariat i systematyczne odwiedziny to jedyny sposób na budowanie trwałych relacji opartych na przyjaźni, szacunku i wzajemnym zaufaniu pomiędzy podopiecznym, a wolontariuszem. Gorąco zachęcamy do wsparcia działań Programu TWOJA OBECNOŚĆ POMAGA MI ŻYĆ – apeluje J. Mielczarek.

Już 32 zł miesięcznie wystarczy, aby pomóc jednej osobie starszej. Kwota jest przeznaczona m.in. na dojazd wolontariusza, kawę i herbatę na spotkanie z seniorem, upominki i kwiaty na urodziny czy imieniny podopiecznego. Pomoc darczyńców pozwala także finansować profesjonalne wsparcie wolontariuszy: szkolenia, warsztaty i koordynację oraz ubezpieczenie.

Każda wpłata to realna szansa, by kolejna starsza samotna osoba, która tak jak pani Joanna pragnie kontaktu z drugim człowiekiem, wreszcie usłyszała dzwonek do drzwi i powitała wolontariusza w swoich progach.

Więcej: https://www.obecnoscpomaga.pl/