Czysty Bałtyk: wielkie sprzątanie plaż już w sobotę

W najbliższą sobotę 27 sierpnia odbędzie się druga edycja akcji Czysty Bałtyk. Stowarzyszenie Czysta Polska wraz z wolontariuszami posprzątają plaże oraz pas nadbrzeżnych wydm od Gdańska po Puck. Centrum wydarzenia, do którego warto zaglądać przez cały dzień, będzie miasteczko ekologiczne zlokalizowane przy molo w Gdańsku Brzeźnie.

Wielkie sprzątanie plaż rozpocznie się w sobotę o 10:00. Na tę godzinę zaplanowano otwarcie mobilnych punktów rejestracyjnych, które zlokalizowano w Gdańsku przy Starym Molo, molo w Brzeźnie oraz na plaży Jelitkowo (wejście 73), w Gdyni przy molo w Orłowie oraz plaży śródmiejskiej „przy rybkach”, a także w Rewie (plaża ul. Bursztynowa) i Pucku (ul. Żeglarzy przy molo). Każdy, kto zgłosi się do udziału w wydarzeniu otrzyma tam niezbędnik wolontariusza, składający się z workoplecaka, rękawiczek, worka na śmieci oraz koszulki, będącej wyróżnikiem uczestnika akcji.

Wraz z rozpoczęciem akcji, ruszy również miasteczko ekologiczne przy molo w Gdańsku Brzeźnie, gdzie nie będzie ani chwili na nudę. Na początek organizatorzy zapraszają na rozgrzewkę w strefie boisk plażowych, gdzie o 11:00 trening siatkarski poprowadzą wieloletni reprezentanci Polski Piotr Nowakowski i Piotr Gacek. Pojawią się również mali rugbiści Ogniwa Sopot. Wkrótce potem rozpoczną się całodniowe animacje dla dzieci: zumba, gry i zabawy edukacyjne, czy konkursy. Na plaży będzie można również zobaczyć pokaz ratownictwa wodnego z udziałem psa ratownika.

Z kolei na scenie odbędą się liczne, ciekawe i merytoryczne rozmowy o ochronie środowiska. Z prof. Tymonem Zielińskim porozmawiamy o zagrożeniach Bałtyku. Natalia Szyk-Trocha opowie o projektowaniu budynków w duchu eko. Odbędą się również warsztaty „less waste”, a o 15:00 zaplanowano Eko MeetUp, czyli spotkanie z twórcami internetowymi. O 16:00 dla dzieci wystąpi znany tik-toker Pan Buźka, a o 17:00 podsumujemy efekty akcji. Dzień zamknie koncert zespołu True Colours.

Sporo będzie się również działo w strefach partnerów. Rekopol cały dzień będzie uczył prawidłowej segregacji, organizując rodzinne konkursy. Sieć sklepów Biedronka pozwoli sprawdzić wiedzę ekologiczną młodszym i starszym. Dzieci będą układać magnetyczne MegaPuzzle, a dorośli wezmą udział w SegregAkcji. Na każdego czekać będą świeże owoce sezonowe oraz pamiątkowa ramka do zdjęć.

Aspekt edukacyjny dla organizatorów wydarzenia: Stowarzyszenia Czysta Polska oraz United Nations Global Compact jest najistotniejszy, stąd nacisk na bogaty program wartościowych aktywności w miasteczku ekologicznym. Równie ważne tego dnia będzie też pozostawienie dobrego śladu na plażach. Wolontariusze, członkowie stowarzyszenia i ambasadorzy mają dać dobry przykład wszystkim turystom, spędzającym czas zarówno nad zatoką, jak i otwartym morzem.

– Dbanie o morze, plaże oraz o czyste powietrze nad nimi ma ogromne znaczenie w aspekcie lokalnym, jak i globalnym, bowiem problem dotyczy całego świata. Niemniej powinniśmy zacząć od miejsca, w którym żyjemy z myślą, że każda akcja może mieć ogromny wpływ zarówno na naszą społeczność jak i całą planetę. Dlatego bardzo się cieszę, że „Czysty Bałtyk” po raz kolejny zagości w gminie Kosakowo, licząc na to, że powiększy się grono osób, świadomych, że Bałtyk to nie śmietnik – powiedział zastępca wójta gminy Kosakowo Marcin Kopitzki.
Wolontariusze Stowarzyszenia Czystej Polski, poza Rewą, drugi rok z rzędu dotrą także do Pucka, który w sezonie letnim również przeżywa turystyczne oblężenie. – Bardzo nas cieszą takie wydarzenia jak Czysty Bałtyk, w końcu Bałtyk oraz Zatoka Pucka to nasze dobro narodowe, o które trzeba dbać. Liczymy, że zaangażowanie i energia w projekt jeszcze bardziej zmienią podejście do większego dbania o czystość wód, jak i plaż. Mamy nadzieję, że akcja z każdym rokiem będzie przybierać na sile, cieszymy się, że możemy brać aktywny udział w tych przeobrażeniach, wspierając organizatorów poprzez promocję, jak i wywóz zebranych śmieci. – podkreśliła burmistrz Miasta Puck Hanna Pruchniewska.

Akcja Czysty Bałtyk odbędzie się w najbliższą sobotę 27 sierpnia. Punkty rejestracyjne dla wolontariuszy będą otwarte w godzinach 10:00 – 15:30. Najlepszym rozwiązaniem jest wcześniejsza rejestracja internetowa pod adresem: https://czystapolska.org.pl/formularz-rejestracyjny-dla-osob-pelnoletnich-czysty_baltyk/