Czwarta edycja Carbon Footprint Summit w Krakowie – podsumowanie

Fot. Andrzej Opyrchał

W dniach 17-18 października 2023 w krakowskiej Cricotece – muzeum i galerii twórczości Tadeusza Kantora, odbyła się 4. edycja szczytu klimatycznego – Carbon Footprint Summit 2023. Wydarzenie skierowane było do świata biznesu, środowiska naukowego i akademickiego, organizacji NGO oraz wszystkich, których interesują kwestie ochrony środowiska i zmian klimatu.

Pierwszego dnia miała miejsce krakowska odsłona znanego formatu TEDx, którą ze względu na lokalizację zatytułowano – TEDx Nadwiślańska St., a swoje prelekcje przedstawili: Dawid Zieliński – CEO Columbus Energy, Weronika Marczuk z Towarzystwa Przyjaciół Ukrainy, dr Katarzyna Bąkowicz z SWPS, dr inż. Dorota Pierri z AGH, Paweł Grabias / Rock Your English, nauczyciel i youtuber, Julia Gałosz z Fota4Climate oraz Mikołaj Florczak z Carbon Footprint Foundation.

– Z dezinformacją na temat klimatu mamy problem, który polega na tym, że najwięcej treści dezinformacyjnych, bo aż 70% jest tworzone tylko przez 16 kont w mediach społecznościowych – stwierdziła dr Katarzyna Bąkowicz medioznawczyni z Uniwersytetu SWPS.

– Mój TED Talk dotyczy mądrego, świadomego i rozsądnego gospodarowania zasobami wodnymi – powiedziała dr inż. Dorotta Pierri z krakowskiej Akademii Górniczo Hutniczej.

– To był pierwszy w moim życiu TEDx i fantastyczne przeżycie. 18 minut opowieści o tym, dlaczego przegrywamy, albo alternatywnie, dlaczego wygrywamy- podsumował swój występ Dawid Zieliński – CEO Columbus Energy.

– Będę dziś mówił o mojej perspektywie na zmiany w edukacji, nie te rewolucyjne, ale te w naszych głowach – powiedział, zapraszając na swoją prelekcję, nauczyciel i youtuber Paweł Grabias.

Drugiego dnia odbyła się konferencja klimatyczna, na którą złożyły się prelekcje oraz panele dyskusyjne z następujących obszarów tematycznych: ślad węglowy, offset emisji, zrównoważone wydarzenia, nowoczesna energetyka, a także panel dziennikarski.

W debacie o energetyce pt. “Nowoczesna energetyka czyli zielona cała naprzód”, moderowanej przez Kingę Jurgę z Pulsu Biznesu, wzięli udział: Damian Różycki z Columbus Obrót, Bartosz Wilk z Business Energy Solutions oraz Łukasz Dąbrowiecki z Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.

– Mamy dziś do czynienia z zupełnie nowym otwarciem, możemy zakasać rękawy i zabrać się do pracy – tak sytuację w polskiej energetyce w połowie października 2023 podsumował Tomoho Umeda – Prezes firmy Hynfra.

W drugim panelu dyskusyjnym zaproszeni goście omawiali kwestie działań na rzecz zrównoważonej branży eventowej, a wspólnie z Fundacją Green Festival zaprezentowano „Raport śladu węglowego BNP Paribas Green Film Festival”, wydarzenia, którego szósta edycja odbyła się w Krakowie w sierpniu br.:

– Jednym z celów naszego festiwalu jest inspirować do działania i w tym właśnie widzimy naszą rolę. Mam wewnętrzne przekonanie, że festiwal nie może być w pełni zrównoważony, bo zużywamy zasoby. Możemy jednak wciąż dążyć do równowagi – powiedział Grzegorz Dukielski – CEO Fundacji Green Festival.

O współpracy kongresu IMPACT z Fundacją Carbon Footprint opowiadał Wojciech Przewoźnik – manager firmy The Way, organizatora IMPACT:

– Powodów było kilka. Po pierwsze – DNA naszego wydarzenia – IMPACT, które jest platformą wymiany doświadczeń – zdajemy sobie sprawę, że zmiany klimatu są faktem i będą wpływały na naszą przyszłość. Po drugie – współpraca z biznesem i partnerami, którzy chcą, byśmy również reagowali na te zmiany.

Podczas 6. edycji Carbon Footprint Summit miało także miejsce podpisanie listu intencyjnego pomiędzy spółką Kraków 5020, która jest operatorem obiektu ICE Congress Centre Kraków, a Fundacją Carbon Footprint:

– Jako operator obiektu, jesteśmy miejscem styku uczestnika, organizatora i jako operator mamy też własne potrzeby. Na ścieżce zrównoważonego rozwoju przemysł spotkań jest od lat. Działa Protokół Kraków Network oraz zadeklarowaliśmy chęć współpracy na rzecz zrównoważonej turystyki – powiedziała Paula Fanderowska – wiceprezeska zarządu Kraków 5020.

– Branża potrzebuje narzędzi i rozwiązań, a Fundacja Carbon Footprint je ma oraz potrafi to robić. O kolejnych etapach realizacji współpracy, będziemy Państwa informować. Fundacja zaprezentowała trzy case study współpracy w branży eventowej – różne potrzeby, wyzwania, różne motywacje i cele – skomentowała także Agnieszka Rozwadowska – Prezeska Carbon Footprint Foundation.

Wnioski na temat offsetu przedstawiono w kolejnej dyskusji z udziałem: Olgi Świniarskiej z krakowskiej AGH, Marty Seweryn z Fundacji Carbon Footprint oraz Andrzeja Gąsiorowskiego z Fota4Climate, moderowanej przez Alicję Jankowską z portalu Energetyka24. Według Marty Seweryn z Fundacji Carbon Footprint:

– Drzewo, jako takie nie jest filtrem, tylko jest magazynem dwutlenku węgla. To błąd, który wynika często z braku wiedzy. Doszkoliliśmy się i dziś już wiemy, że drzewo, jako takie jest doskonałym środowiskowo rozwiązaniem, ponieważ obniża lokalną temperaturę, reguluje wilgotność czy zapewnia retencję wody, jednak w kontekście offsetu, nie może być tym narzędziem, które zerojedynkowo redukuje emisje. A zatem, sadzenie drzew nie może być traktowane, jako offset sam w sobie.

Rozmowa o pierwszym Raporcie Zrównoważonego Rozwoju Fakro za 2022 rok – „Razem w zieloną przyszłość”, miała miejsce w kolejnym panelu, w którym udział wzięły: Paulina Tarczyńska i Joanna Rumin z Fakro oraz Agnieszka Rozwadowska z Fundacji Carbon Footprint – partnera merytorycznego strategii zrównoważonego rozwoju firmy Fakro:

W ramach współpracy z Fundacją opracowaliśmy raport: „Wpływ wymiany okien na emisję zanieczyszczeń na przykładzie produktów FAKRO”. Wykonana analiza potwierdza, że każda nowa generacja okien o obniżonym współczynniku przenikania ciepła przyczynia się do redukcji zapotrzebowania na energię użytkową oraz końcową dla budynku. Przekłada się to na zmniejszenie zapotrzebowania na paliwo, co bezpośrednio wpływa na redukcję śladu węglowego oraz innych zanieczyszczeń emitowanych do atmosfery – pisze w raporcie Sabina Sujew Managerka Rynku – Kraje Beneluxu Fakro.

W ostatnim panelu 4. edycji Carbon Footprint Summit o tym, jak mówić i pisać o śladzie węglowym bez greenwashingu, udział wzięli dziennikarze: Anna Piekarczyk z Radia Kraków, Katarzyna Kojzar z OKO.Press, Przemysław Białkowski z Polsat News oraz Zielonej Interii, a także Piotr Urbanik ze Smoglab i Agnieszka Tomasik-Świderska odpowiedzialna za działania komunikacyjne Fundacji Carbon Footprint. Postawiono następujące tezy: „stawiamy kropki, ale nie potrafimy ich łączyć, czyli mniej więcej wiemy, co to jest ślad węglowy, ale nie mamy świadomości, co oznacza w praktyce”; „ekologiczne tkaniny czy segregacja śmieci są ważne, ale kwestia konsumpcjonizmu waży więcej – produkcja mniejszej ilości śmieci”; „ESG jeszcze się w mediach nie „klika”; „obniżanie śladu węglowego nie jest jednoznaczne z obniżeniem komfortu życia” i najważniejsze – jak mówić, pisać, komunikować o śladzie węglowym? Uczestnicy debaty odpowiedzieli, że: „prosto, wiarygodnie, bezpośrednio, w oparciu o fakty popularyzując naukę, koncentrując się na języku odbiorcy, wychodząc z baniek oraz wspierając i popularyzując dobre nawyki”.

Podczas Carbon Footprint Summit 2023 wręczono statuetki w konkursie Carbon Footprint Challenge Award w dziesięciu kategoriach między innymi: Promotor Nauki i Wiedzy, Wydarzenie dla Klimatu, Raport ESG czy ArtEco i nagrodzono firmy: Fakro, AMS, fundację Climat Classic, artystkę upcyclingową Alicję Tkaczyk, eco edukatorkę Agnieszkę Rybarską oraz krakowską szkołę – Open Future International School.

We współpracy z Columbus Energy oraz Instytutem Rozwoju Edukacji w ramach Carbon Footprint Summit, zorganizowano także hackathon ECO + TECH.

Efekt motyla” (ang. butterfly effect) był głównym motywem konferencji i jest związany z teorią, że wszyscy działamy jako jeden system, w którym jesteśmy od siebie zależni, a każdy z nas, „trzepocząc skrzydłami” uruchamia zmianę. Krakowska edycja TEDx oraz 4. edycja Carbon Footprint Summit skupiły się na szukaniu wzajemnych zależności oraz generowaniu wpływu. Słowa, które wybrzmiały to: odpowiedzialność, sprawczość, równowaga, wartości, zmiana, partnerstwo pokoleń i technologia.

Do współtworzenia wydarzenia organizator zaprosił przyjaciół z Ukrainy. Dlaczego? Bo dziś właśnie tam zwrócone są oczy świata. Weronika Marczuk z Towarzystwa Przyjaciół Ukrainy w swoim wystąpieniu „Na oczach świata”, podczas TEDx Nadwiślańska St., opowiedziała historię ekocydu:

– Mówiąc o Ukrainie, dziś każdy myśli o wojnie. I słusznie, bo to co się dzieje na oczach świata jest prawdziwą tragedią i nie ma prawa się dziać. Głośno mówimy o genocydzie czyli zamiarze zniszczenia narodu z powodu jego odmienności lub nieposłuszeństwa. Ale dziś mamy inny cel, bo dziś mówimy o klimacie i środowisku. Jeśli ktoś na poważnie się tym interesuje, wie, że nie można przemilczeć właśnie tego aspektu wojny. Pora nie tylko mówić o tym głośno, pora krzyczeć! I ja to zrobię: dziś na oczach świata odbywa się ekocyd, a jego celem jest piękna Ukraina. Efekt motyla?     Zawsze miałam przekonanie, że każdy z nas ma wpływ na rzeczywistość. Wierzę, że pod naciskiem społeczeństwa większość krajów zdecyduje się pomóc mocno i zdecydowanie, bo w ten sposób uratujemy nie tylko ludzi, uratujemy Naturę, naszą wspólną przyszłość i przyszłość naszych dzieci.

Fot. Andrzej Opyrchał

Szczyt klimatyczny Carbon Footprint Summit 2023 zamknął niezwykły koncert „Zazula” – polsko-ukraińskiego zespołu indie folkowego, specjalizującego się w technice białego śpiewu. W trakcie koncertu „Zazuli” towarzyszył krakowski Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Jagiellońskiego „Słowianki”, założony w roku 1959. Obie formacje dołączyły do projektu „Zielona Partytura”, budującego świadomość branży muzycznej w zakresie zmian klimatu. Pomysłodawczynią projektu, a  także autorką finałowego koncertu była Agnieszka Rozwadowska – dziś prezeska Fundacji Carbon Footprint, a kiedyś, jedna ze Słowianek.

Fot. Andrzej Opyrchał

– Za nami 4 lata działalności Fundacji. W tym czasie zorganizowaliśmy trzy edycje międzynarodowego szczytu klimatycznego, zrealizowaliśmy wiele projektów społecznych i edukacyjnych. Najbardziej jesteśmy jednak dumni z usług i narzędzi wspierających organizacje w ich transformacji i procesie dekarbonizacji takich, jak: kalkulator śladu węglowego, międzynarodowy certyfikat Carbon Footprint Approved i wreszcie analityka śladu węglowego w raportowaniu ESG. To, co robimy stanowi odpowiedź na potrzeby biznesu, a pozytywny feedback i relacje partnerskie dynamizują naszą aktywność – mówiła  Agnieszka Rozwadowska, Prezeska Fundacji.

Organizatorem wydarzenia była krakowska Fundacja Carbon Footprint, patronem honorowym między innymi Prezydent Miasta Krakowa prof. Jacek Majchrowski, partnerami Cricoteka oraz firmy: Fakro, Columbus Energy, AMS, AXI Immo i Hynfra, a patronami medialnymi Radio 357, portal Świat OZE, Raport CSR, NGO.pl, Eko-logicznie, oESG.pl, Teraz Środowisko oraz Ekoguru.

Po więcej szczegółów organizator zaprasza na strony internetowe: https://carbonfootprintsummit.com, http://www.tedxnadwislanska.pl, https://www.kalkulatorsladuweglowego.pl https://zazulaofficial.pl oraz http://www.cricoteka.pl

RaportCSR.pl i Oesg.pl były partnerami medialnymi wydarzenia.

Fot. Andrzej Opyrchał