Colliers opublikował nowy raport pt. Global Impact Report 2021 w którym przedstawia swoje osiągnięcia i działania podejmowane w celu tworzenia zrównoważonych budynków, bardziej inkluzywnych miejsc pracy oraz przestrzeni, które promują zdrowie i dobre samopoczucie pracowników, klientów, a także lokalnych społeczności. Ponadto firma postawiła sobie nowe cele wpisujące się w jej założenia strategiczne w zakresie ochrony środowiska, społecznej odpowiedzialności biznesu i ładu korporacyjnego (ESG).
2021 r. – zrównoważony, ekologiczny i inkluzywny
Firma wyszczególniła istotne dane dotyczące swojej działalności w zakresie ESG w 2021 r.:
- Ponad 10,2 mln mkw. powierzchni nieruchomości komercyjnych zarządzanych przez Colliers posiada ekologiczne certyfikaty, a ponad 8 mln mkw. będących w budowie i zarządzanych przez firmę jest precertyfikowanych.
- Specjaliści Colliers doradzali w 262 procesach zielonej certyfikacji.
- 39% pracowników Colliers na świecie stanowią kobiety. W polskim oddziale proporcje te wynoszą 50/50 w przypadku zarządu, natomiast w kontekście całej firmy Colliers Polska kobiety stanowią 60% zatrudnionych osób.
- Colliers otrzymał 11 nagród branżowych w kategorii inkluzywności.
W oparciu o zeszłoroczny, inauguracyjny raport Colliers podjął ważne kroki w celu opracowania dokładniejszych ram strategicznych, które mają wytyczać kierunek wdrażania najlepszych praktyk w zakresie środowiska, społeczeństwa i zarządzania (ESG) w całej organizacji. Elevate the Built Environment, czyli wytyczne do strategii definiują wieloletnie cele firmy w trzech obszarach: (1) ochrony środowiska, (2) inkluzywności oraz (3) zdrowia i dobrego samopoczucia pracowników.
Nowy raport zawiera dodatkowo ocenę działań Colliers w zakresie obszarów (1) i (2). Aby umożliwić organizacji skuteczne zarządzanie programami dotyczącymi ESG, został opracowany zgodnie z zasadami Global Reporting Initiative (GRI), Sustainability Accounting Standards Board (SASB) i Task Force on Climate-Related Financial Disclosure (TCFD).
— Największe wyzwania, przed którymi stoi świat, wymagają odważnej reakcji ze strony firm. Również Colliers ma tu do odegrania swoją rolę. Nasz raport pokazuje, jak znacznego postępu w zakresie wdrażania działań z obszaru ESG dokonaliśmy w ciągu ubiegłego roku. Nie spoczywamy jednak na laurach – nieustannie dążymy do wprowadzania usprawnień na polach, w których wciąż możemy coś zmienić, ponieważ mottem naszej działalności jest „rób to, co właściwe”. Wierzymy, że realizując nasze cele dotyczące maksymalizacji potencjału nieruchomości i uwzględniania aspektów ESG w naszych działaniach, kreujemy pozytywną zmianę w otaczającym nas świecie — powiedział Jay Hennick, prezes i dyrektor generalny Colliers.
— Konsekwentne działania w ramach wytycznych strategicznych ESG są naszym kluczowym celem na najbliższe lata. W 2021 i 2022 r. zbliżyliśmy się do tego celu poprzez wyznaczenie dedykowanych do tego zadania ekspertów na poziomie CEE – Oany Stamatin i w Polsce – Andrzeja Gutowskiego. Budowane przez nich zespoły ds. ESG, ich wiedza i motywacja do odpowiedzialnych zmian istotnie przyczyniają się do zwiększenia zaangażowania Colliers w działania mające na celu poprawę wpływu na środowisko, a także budowanie wartości ekonomicznej i społecznej w całej organizacji. Zarówno Oana, jak i Andrzej stanowią ogromne wsparcie organizacji w edukowaniu naszych pracowników i doradzaniu klientom Colliers w zakresie ESG — powiedziała Monika Rajska-Wolińska, dyrektor generalna Colliers na region Europy Środkowo-Wschodniej.
Na polskim gruncie
Pozytywna zmiana kreowana jest także przez działania firmy w Polsce, poprzez które Colliers realizuje kolejne założenia zawarte w ramach strategicznych ESG.
— Dużymi krokami, które poczyniliśmy w ostatnim czasie, jest partnerstwo z Forum Odpowiedzialnego Biznesu, jedną z najbardziej renomowanych organizacji promujących tematykę CSR oraz dołączenie do Polskiego Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego (PLGBC). To dla nas niezwykle istotne, by uczyć się i wymieniać się doświadczeniami z firmami, które mają te same wartości i chcą wdrażać realne zmiany w zakresie ochrony środowiska, działań prospołecznych i ładu korporacyjnego — powiedziała Monika Rajska-Wolińska.
Colliers przykłada szczególną wagę do działań na rzecz społeczeństwa, dlatego na początku 2021 r. powołał Fundację Virtuosa, której celem jest modernizacja przestrzeni w szpitalach dziecięcych. Przez ponad 1,5 roku działalności fundacja zrealizowała dwa duże projekty w Instytucie „Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka”, największym szpitalu dziecięcym w Polsce, o łącznej wartości ok. 3,2 mln zł. Zaangażowało się w nie prawie 70 firm. Jednym z projektów było otwarcie pierwszej w kraju Pracownii Kardiologicznej Symulacji Medycznej, drugim – kompleksowa modernizacja Holu Rejestracji 30 poradni specjalistycznych, z którego codziennie korzysta około 900 małych pacjentów. Podczas trzech koncertów charytatywnych z cyklu „Wielcy Artyści Małym Pacjentom”, z udziałem największych światowych gwiazd opery, udało się pozyskać na te cele prawie 250 000 zł. Wydarzenia te z powodzeniem łączą przedstawicieli świata biznesu, medycyny i sztuki.
— Uważność na potrzeby innych oraz chęć pomagania od zawsze jest wpisana w DNA Colliers oraz nasze wartości. Robimy to, co właściwe, na rzecz naszych lokalnych społeczności. W ramach planu „Małe kroki, duży wpływ” zachęcamy naszych pracowników do angażowania się w różne inicjatywy jako wolontariusze m.in. w Domach Dziecka. W ostatnich miesiącach nie mogliśmy pozostać obojętni na tragedię, która dotyka naszych wschodnich sąsiadów. Uruchomiliśmy akcję „Ukraina na Zdalnym”, by wspomóc osoby uciekające przed wojną w znalezieniu spokojnej przystani do pracy w Polsce. Wierzymy, że dobro przyciąga dobro i to empatia oraz zdolność do bezinteresownego pomagania czyni nas ludźmi — dodała Monika Rajska-Wolińska.
Nowe cele
W 2021 r. Colliers zobowiązał się, że do 2030 r. osiągnie zerowy poziom emisji netto w ramach własnej działalności. Ponadto firma stworzy kompleksową platformę doradczą w celu zapewnienia wsparcia właścicielom budynków, inwestorom i najemcom w osiągnięciu zerowego poziomu emisji CO2 netto. Firma ogłosiła również, że do 2025 r. 40% osób zatrudnionych w oddziałach regionalnych będą stanowiły kobiety, także na stanowiskach menadżerskich.
Dodatkowe cele Colliers dotyczące ESG nakreślone w raporcie:
- Ocena dostawców i procedur zakupowych pod kątem poziomu zróżnicowania do końca 2022 r.
- Przystąpienie w 2022 r. do programu WELL Portfolio i uzyskanie certyfikatu WELL Health-Safety dla wszystkich biur Colliers do 2025 r.
- Od 2023 r. oferowanie certyfikatów skoncentrowanych na bezpieczeństwie, zdrowiu i dobrym samopoczuciu użytkowników przestrzeni komercyjnej (m.in. WELL i Fitwel) wszystkim klientom zarządzającym nieruchomościami i najemcom, którzy spełniają kryteria systemów certyfikacji.
- Ustanowienie kwietniowych Dni Wolontariatu w Colliers w celu wspierania środowiska, inkluzywności oraz zdrowia i dobrego samopoczucia pracowników.
— Nasze cele ESG opierają się na przekonaniu, że zarówno nieruchomości, jak i całe środowisko pracy mogą mieć pozytywny wpływ na jakość ludzkiego życia. Każdego dnia robimy coraz więcej, aby wpleść kwestie ESG w strukturę naszej organizacji i zjednoczyć wysiłki w celu uczynienia miejsc pracy – zarówno naszych, jak i naszych klientów bardziej zrównoważonymi, inkluzywnymi i zdrowymi. Chcemy rozwijać usługi doradcze w zakresie zrównoważonego rozwoju i dobrego samopoczucia we wszystkich działach biznesowych na całym świecie, a także skupić się na projektach niezbędnych do osiągnięcia naszych celów związanych z ESG — powiedział Sean Drygas, globalny dyrektor ds. ESG.
Więcej informacji znajduje się w raporcie „2021 Global Impact Report” dostępnym tutaj.