Dzień Optymisty – Juliusz Erazm Bolek wyróżniony!

Fot. Łukasz Giersz

W trakcie uroczystej gali zostały wyróżnione osoby, miejsca i przedsiębiorstwa, które charakteryzują się optymistycznym podejściem do życia. W gronie laureatów znalazł się Juliusz Erazm Bolek – laureat Światowego Dnia Poezji ustanowionego przez UNESCO, autor m. in. słynnego poematu „Sekrety Życia. Kalendarz poetycki”. Jest on pierwszym poetą, wyróżnionym prestiżowym tytułem „Optymista Roku”.

 

„Trochę zaskoczyła mnie nagroda Optymista Roku. Cóż podobno, optymista to dobrze poinformowany pesymista.” – Mówi Juliusz Erazm Bolek – laureat Światowego Dnia Poezji ustanowionego przez UNESCO, wyróżniony tytułem Optymista Roku. – „Jestem niepoprawnym optymistą i zawsze wierzę w pozytywne zakończenie. Nawet jak w szpitalu lekarze pacjentowi nie dają już żadnych szans, to ja potrafię znaleźć uzasadnienie, że się mylą. W ten sposób potwierdza się twierdzenie, że nadzieja umiera ostatnia. Pewne jest, że zamartwianie się nie przynosi żadnych korzyści, nie poprawia nawet stanu ducha, więc zdecydowanie lepiej i zdrowiej jest być optymistą.” – Wyjaśnia Juliusz Erazm Bolek – laureat Światowego Dnia Poezji ustanowionego przez UNESCO, wyróżniony tytułem Optymista Roku.

W zdecydowanej większość utworów literackich przeważa smutna tematyka. Wiąże się to z tym, że autorzy chętniej sięgają po pióro kiedy są pod wpływem negatywnych emocji. Kiedy pisarze są zadowoleni rzadko odzwierciedlają swój stan w twórczości. Inaczej jest w przypadku Juliusza Erazma Bolka. Dowodem na to jest m. in. jego poemat „Sekrety Życia. Kalendarz poetycki”. Z powyższych powodów kapitała nagrody Optymista Roku postanowiła wyróżnić poetę Juliusza Erazma Bolka. Może teraz jego ślady pójdą inni pisarze?

Wiele utworów Juliusza Erazma Bolka ma wydźwięk optymistyczny i budzący nadzieję. Najbardziej znanym przykładem jest poemat „Sekrety Życia. Kalendarza poetycki” Juliusza Erazma Bolka. Autor w tym utworze podzielił życie człowieka na dwanaście etapów, od narodzin do śmierci i przypisał je do kolejnych miesięcy roku od stycznia do grudnia. Poemat „Sekrety Życia. Kalendarza poetycki” Juliusza Erazma Bolka stanowi wielką apoteozę życia jako najważniejszego daru. Poeta przedstawia, że piękno każdego etapu życia, nawet wtedy, kiedy dotyczy do już jego schyłku. Optymistyczna wymowa poemat „Sekrety Życia. Kalendarza poetycki” Juliusza Erazma Bolka sprawia, że wielu czytelników czerpie z utworu inspiracje i pozytywne nastawienie do życia. Są osoby, dla których tekst stanowił ważne pokrzepienie w trudnych chwilach.

Źródło: https://agencja-informacyjna.com/kultura/wyjatkowy-optymista-roku/