Cards of Qatar – piłkarskie karty śmierci

Cztery miesiące przed rozpoczęciem Mistrzostw Świata FIFA szwedzki dziennik Blankspot zaprezentował nową serię kart piłkarskich, które zamiast faktów o zawodnikach opowiadają historie pracowników migrujących do Kataru, którzy nigdy nie wrócili. Organizacje pozarządowe twierdzą, że tysiące imigrantów  zmarło podczas pobytu w Katarze, kraju mocno krytykowanym za nieludzkie warunki pracy. Władze Kataru twierdzą, że liczby są niższe.

„Ci pracownicy to nie tylko statystyki. Ich historie muszą zostać opowiedziane. Na pierwszy rzut oka wszystko, począwszy od portretów, przez błyszczącą powierzchnię, aż po opakowanie, sprawia wrażenie autentycznych kart piłkarskich. Ale przy bliższym przyjrzeniu się portrety i historie należą do imigrantów, którzy zginęli pracując w Katarze” – mówi Martin Schibbye, redaktor naczelny i współzałożyciel Blankspot, platformy dziennikarstwa śledczego, która stworzyła projekt.

Ambicją Cards of Qatar jest zebranie jak największej liczby historii ludzi, którzy ucierpieli pracując przy budowie hoteli, metra i na dróg, którymi będą podróżować kibice z całego świata podczas Mistrzostw Świata 2022. Cards of Qatar to wspólny projekt platformy dziennikarskiej Blankspot, aplikacji Forza Football oraz agencji kreatywnej Forsman & Bodenfors.

Cards of Qatar to sposób zarówno na rozpowszechnianie historii wśród szerokiej publiczności, jak i wywieranie większej presji na FIFA i inne organizacje organizujące wydarzenia sportowe. Jest rok 2022. Wielkie mistrzostwa nie powinny być organizowane przez kraje, które nie przestrzegają podstawowych praw człowieka, mówi Patrik Arnesson, założyciel Forza Football.

Więcej: https://cardsofqatar.com/