BNP Paribas oferuje indywidualny kalkulator śladu węglowego

BNP Paribas Bank Polska umożliwia na swej stronie obliczanie indywidualnego śladu węglowego jaki tworzy każdy człowiek. Ślad węglowy jest sumą emisji gazów cieplarnianych emitowanych bezpośrednio lub pośrednio przez daną osobę, zwykle liczoną w ciągu roku.

Jak informuje BNP Paribas, średni ślad węglowy Polaka to ok. 10 ton rocznie, z czego na CO2 przypada ok. 8 ton, a na inne gazy cieplarniane, takie jak metan czy podtlenek azotu, pozostałe 2 tony. Atmosfera traktowana jest jak otwarty darmowy ściek dla kominów i rur wydechowych. Niestety, są tego konsekwencje. Aby uniknąć katastrofy klimatycznej należy szybko zredukować emisję gazów cieplarnianych.

Bank zachęca, że warto skorzystać z osobistego kalkulatora emisji CO2, ponieważ pomoże to w inwentaryzacji naszych emisji i pokaże, co można zrobić, by je ograniczyć. Należy ustalić największe zagrożenia i skupić się na ich zmniejszaniu. Ważne jest przede wszystkim, by nie robić 1000 rzeczy, które mają trzeciorzędne znaczenie, ale wziąć się za te, które naprawdę mogą zrobić różnicę.

Trzeba mieć świadomość, że nie zniweluje się swojego śladu węglowego do zera, ale warto zrobić wszystko, co może go jak najbardziej zminimalizować – apeluje bank.

Kalkulator i pełny zestaw informacji znajduje się TUTAJ.