Polska firma technologiczna Billon została zwycięzcą konkursu World Summit Award w kategorii Business & Commerce jako autor jednego z 40 najlepszych cyfrowych rozwiązań, które umożliwiają osiągnięcie celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ. Firma zwyciężyła wśród 400 zgłoszeń ze 180 krajów, udowadniając jurorom, że opracowana przez nią przełomowa technologia płatności online wykorzystująca rozproszony rejestr (distributed ledger technology – DLT) i blockchain może przyczynić się do eliminacji ubóstwa, zapewnienia wzrostu gospodarczego, czy też zwiększenia roli kobiet w światowej gospodarce. Inni laureaci tej nagrody to „The Guardian”, producenci „Angry Birds” i Bundestag.
Andrzej Horoszczak, założyciel i prezes firmy, komentuje: Billon to rewolucyjne narzędzie rozwiązujące światowy problem wykluczenia finansowego. 2,5 miliarda osób na świecie nie posiada konta bankowego i nie uczestniczy w globalnej gospodarce finansowej ze względu na to, że oferowanie im usług finansowych jest nieopłacalne, z uwagi na zbyt dużą liczbę pośredników i instytucji, które pobierają prowizję. Tego problemu nie może rozwiązać istniejący system finansowy — jego przestarzała architektura jest sama w sobie problemem. Proponujemy nowe rozwiązanie, w którym pieniądze są zapisywane jako cyfrowe dane na smartfonach oraz bezpośrednio i błyskawicznie przesyłane pomiędzy użytkownikami bezpłatnie.
Billon jako pierwsza firma na świecie umożliwia płatności narodowymi walutami, jak złotówki czy funty, używając rozproszonego rejestru i technologii blockchain. Pieniądze w tej technologii są zapisywane jako zaszyfrowane pliki na urządzeniach przenośnych lub w chmurze. Użytkownicy nie muszą posiadać rachunku bankowego ani karty płatniczej, ponieważ wszystkie transakcje dokonywane są bezpośrednio między ich urządzeniami, z pominięciem pośredników. Jest to niesamowicie szybka i bezpieczna metoda płatności, z której może korzystać dowolna osoba ze smartfonem, bez względu na jej wiek, bogactwo, czy status społeczny.
Natychmiastowe płatności Billon mogą znaleźć zastosowanie w e-commerce, monetyzacji treści, mikropłatnościach, programach motywacyjnych i lojalnościowych, transferach międzynarodowych, czy dotacjach dla twórców treści online. Polityka firmy zakłada, że zwykli użytkownicy będą mogli skorzystać z aplikacji za darmo. Rozwiązania dla biznesu będą generować wystarczająco wysoki przychód, żeby udostępnić bezpłatnie technologię początkującym przedsiębiorcom lub artystom, dając im narzędzie do łatwego zarabiania i zarazem realizując wizję zrównoważonego oraz społecznie odpowiedzialnego wzrostu.
40 zwycięzców z 23 krajów, 400 nominacji ze 180 krajów
W tegorocznej edycji World Summit Award nagrodzone zostały tak rozmaite rozwiązania jak mini-defibrylator z aplikacją diagnostyczną, drukarka 3D dla ludzkich narządów, platforma rekruterska dla kobiet-inżynierek, czy komputer uczący dzieci programowania. Zwycięzców wybrało międzynarodowe jury złożone z ekspertów IT. Niektórzy z poprzednich zwycięzców konkursu to tak znane marki jak: Angry Birds, Hootsuite, “The Guardian”, Bundestag, czy twórcy aplikacji na podstawie serialu “Sherlock”. – Bardzo się cieszę z sukcesu Billon i gratuluję całemu zespołowi firmy. Billon jako zwycięzca World Summit Award w kategorii Business & Commerce jest trzecią firmą z Polski, którą dotychczas doceniono w konkursie. Mam nadzieję, że zwycięstwo jeszcze bardziej zmotywuje zespół do pracy, a zainteresowanie mediów i inwestorów przełoży się na sukces w skali globalnej – mówi Jakub Lebuda, CEO firmy Clipatize i polski juror w konkursie World Summit Award.
Najlepsze cyfrowe innowacje zmieniające społeczeństwo
Billon oraz pozostali zwycięzcy odbiorą nagrodę w obecności przedstawicieli ONZ i ministerstw cyfryzacji z różnych krajów na World Summit Global Congress w Wiedniu, który odbędzie się w dniach 20-22 marca 2018 r. Agenda Kongresu łączy ze sobą inspirację oraz interakcję, uwzględniając warsztaty, biznesowe „randki w ciemno” oraz inspirujące wystąpienia autorstwa społeczności WSA z całego świata. – Żeby cyfrowe innowacje miały znaczenie, muszą zaspokajać lokalne potrzeby i spełniać najwyższe światowe standardy. World Summit Award nagradza innowacje jutra istniejące już dzisiaj. Tegoroczni zwycięzcy to najlepszy przykład takich innowacji, łączących lokalne rozwiązania i potrzeby z ogólnoświatowym potencjałem. WSA podkreśla różnorodność i najwyższy poziom cyfrowych rozwiązań zmieniających społeczeństwo. – mówi przewodniczący WSA, Peter Bruck.