Biedronka i Caritas w Polsce razem dla dzieci

Z okazji Światowego Dnia Chorego, który obchodzony jest 11 lutego, sieć sklepów Biedronka i Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej tradycyjnie odwiedzą najmłodszych pacjentów w warszawskich szpitalach dziecięcych
i przekażą im 1000 upominków. To jedna z wspólnych inicjatyw sieci handlowej i znanej instytucji charytatywnej.

 

Światowy Dzień Chorego ma na celu zwrócenie uwagi na konieczność zapewnienia chorym lepszej opieki medycznej oraz pomocy psychicznej i duchowej. Wspólne działania Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej i sieci sklepów Biedronka w warszawskich szpitalach mają za zadanie dostarczyć małym pacjentom odrobinę radości i zapomnienia o codziennych trudach leczenia.

W tym roku po raz kolejny paczki przygotowane przez Biedronkę trafią do dzieci w szpitalu przy ul. Niekłańskiej w Warszawie oraz w Centrum Zdrowia Dziecka w Międzylesiu. Dzieci wezmą także udział w występach i konkursach przygotowanych przez zespół Klezmersi oraz wolontariuszy Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej.

Sieć sklepów Biedronka współpracuje z oddziałami diecezjalnymi Caritas od 2006 roku. Wspólnie organizują m.in. Ogólnopolski Festyn Rodzinny „Bądźmy razem”, podczas którego dzieci mogą uczestniczyć w zajęcia artystycznych i rekreacyjnych. W 2014 roku zorganizowano 26 takich pikników w całej Polsce. Udział w nich wzięło około 150 tysięcy podopiecznych Caritas w Polsce, którzy otrzymali od Biedronki łącznie 100 tysięcy paczek z upominkami. Od początku współpracy z Caritas sieć Biedronka przekazała dzieciom już ponad 800 tysięcy upominków.

W ramach partnerstwa z Caritas Biedronka organizuje także zbiórki przyborów szkolnych, a także zaprasza podopiecznych instytucji na letnie kolonie. W 2014 roku wzięło w nich udział 25 dzieci, a od 2007 r. z kolonii skorzystało już 154 osób pozostających pod opieką diecezjalnych oddziałów Caritas.

Z dużym odzewem ze strony klientów sieci Biedronka spotykają się również ogólnopolskie akcje zbiórek żywności na rzecz Caritas. Podczas dwóch ostatnich, w 1700 sklepach, zebrano ponad 380 ton produktów, które zostały przekazane potrzebującym w formie paczek oraz jako pomoc dla placówek Caritas (m.in. stołówek, świetlic, jadłodajni, burs dla młodzieży).

Cechą charakterystyczną działań podejmowanych wspólnie z oddziałami diecezjalnymi Caritas jest szerokie zaangażowanie pracowników Jeronimo Martins Polska. Każda z akcji obsługiwana jest przez regionalne centra dystrybucyjne sieci Biedronka, częściowo także na zasadzie wolontariatu.