Dla większości młodych ludzi okres wakacji kojarzy się z beztroską i odpoczynkiem. W tym czasie w całej Polsce odbywa się wiele ciekawych inicjatyw, festiwali, pikników, koncertów, w których młodzież bardzo chętnie uczestniczy. Niestety te przygody i wyjazdy nie zawsze kończą się szczęśliwie. Trzy lata temu Stowarzyszenie Integracja i Współpraca zapoczątkowało autorski program „Bezpieczne i Ekologiczne Wakacje” – popularyzujący ideę rozważnego i bezpiecznego spędzania wolnego czasu.
– Jesteśmy głęboko przekonani, iż trzeba wysyłać do młodych ludzi jasne i proste przekazy, które motywować będą do postaw pozwalających bezpiecznie spędzić czas wakacji, a co za tym idzie zapobiec wakacyjnym tragediom. Stąd pomysł na program „Bezpieczne i Ekologiczne Wakacje”. Organizujemy m.in. specjalne festyny, podczas których uczymy jak należy postępować na drogach i w wodzie, w otoczeniu urządzeń energetycznych, czy podczas pożaru – mówi pomysłodawca programu Jacek Janiszewski, Przewodniczący Rady Programowej Stowarzyszenia Integracja i Współpraca.
Organizatorzy wyszli z założenia, że choć najczęściej młodzież w wakacje przebywa pod fachową opieką, to nie chroni to młodych ludzi przed wypadkami. Stowarzyszenie postanowiło więc edukować dzieci i młodzież w zakresie propagowania szeroko rozumianego bezpieczeństwa.
– Brak odpowiedzialności oraz brawura, jak również przeświadczenie o wszechmocności przyczyniają się do nieszczęść. Tak nie musi być! Jeśli tylko w odpowiednim momencie dotrzemy z jasnym przekazem do młodych ludzi oraz ich rodziców, możemy zapobiec wakacyjnym tragediom – podkreślają organizatorzy. – Poprzez działania prewencyjne możemy wiele osiągnąć, zaniedbania w tym zakresie mają katastrofalne konsekwencje. Honorowego patronatu naszej inicjatywie udzielili: Krzysztof Kwiatkowski (Ministerstwo Sprawiedliwości) oraz Anna Komorowska (Pierwsza Dama RP) – dodają.
Festyny organizowane w ramach projektu są syntezą słowa oraz muzyki. Poprzez różnego rodzaju gry i zabawy młodzi ludzie uczą się odpowiedzialnych postaw. Festyn jest rodzinnym świętem – biorą w nim udział nie tylko dzieci i młodzież, ale także rodzice, a nierzadko dziadkowie. Uczestnicy imprez uczą się m.in. udzielić poszkodowanemu pierwszej pomocy, czy zasad zachowania do chwili przyjazdu na miejsce wypadku profesjonalnych służb ratowniczych. Dzięki współpracy z policją w trakcie każdego festynu prezentowany jest najnowszy sprzęt, pokazy psów tropiących – zwłaszcza w zakresie narkotyków. Policjanci współpracujący ze Stowarzyszeniem uczą rodziców, w jaki sposób rozpoznawać u dziecka symptomy uzależnienia. Do dyspozycji rodziców są także psychologowie, którzy uczą postępowania z młodym człowiekiem w sytuacji, gdy rodzice mają już pewność, że dziecko zażywa narkotyki.
Nie brak również atrakcji dla najmłodszych. Aktorzy z toruńskiego Teatru AFISZ przygotowali, na potrzeby akcji, specjalny mini – spektakl, który bawiąc, jednocześnie uczy dobrych nawyków i bezpiecznych zachowań.
W tym roku organizatorzy w sposób szczególny skupili się na małych miejscowościach (pikniki odbyły się już w: Grójcu, Sandomierzu, Wąbrzeźnie, Wielgiem, Zbójnie, Kruszwicy, Brodnicy, Kowalewie Pomorskim, Mielnie, Golub-Dobrzynie, Chełmnie, Choceniu, Grudziądzu, Lisewie, a także w Inowrocławiu, Toruniu i Warszawie), gdyż jak wskazują statystyki właśnie tutaj dochodzi do największej liczny wakacyjnych wypadków oraz nieszczęśliwych sytuacji. Niski stopień informatyzacji wsi polskiej sprawia, że narzędzie edukacyjne, jakim może być internet, nie spełnia swojego zadania. Poza tym, biorąc pod uwagę zasięg telekomunikacyjny operatorów sieci komórkowych często jest tak, że pomoc ofiarom nieszczęśliwych wypadków przychodzi zbyt późno. – Naszą akcją chcemy to zmienić, chcemy edukować i ostrzegać, pokazywać, czym może być brawura nie idąca w parze z odpowiedzialnością za siebie oraz innych – mówią organizatorzy.
Waldemar Sosnowski
[nggallery id=4]