Bezpieczeństwo, ekonomia i ekologia

DB Schenker Logistics już po raz piąty zorganizował Mistrzostwa Bezpiecznej i Ekonomicznej Jazdy. Mistrzostwa odbyły się 7 czerwca 2014 roku na terenie największego terminalu firmy w Młochowie koło Warszawy. Wzięli w nich udział kierowcy współpracujący na co dzień z DB Schenker Logistics, którzy ukończyli kurs bezpiecznej i ekonomicznej jazdy oraz zaliczyli test eliminacyjny.

Jazda_na_placu_manewrowymMistrzostwa odbywały się w dwóch kategoriach: C oraz C+E, a zawodnicy rywalizowali w konkurencjach związanych ze znajomością przepisów ruchu drogowego, zasad ekonomicznej i bezpiecznej jazdy oraz umiejętności udzielania pierwszej pomocy. W ostatecznej ocenie pod uwagę brany był nie tylko wynik i dokładność, ale także poziom zużycia paliwa.

Wyobraźnia kierowcy to podstawa
Poza kluczowymi konkurencjami uczestnicy mogli także skorzystać z urządzeń i symulatorów, dotyczących różnych potencjalnych sytuacji na drodze. Jednym z nich była waga pokazująca, jaką masę osiąga przedmiot lub człowiek znajdujący się w samochodzie o określonej prędkości, podczas zderzenia, wypadku czy gwałtownego hamowania. Uczestnicy mogli również potrenować jazdę na symulatorze auta osobowego w różnych warunkach pogodowych (np. na oblodzonej jezdni) oraz sprawdzić, z jakimi emocjami wiąże się dachowanie. Jeszcze inną aplikacją do przetestowania były alkogogle – urządzenie pokazujące w praktyce, jak spożycie alkoholu wpływa na ludzie zmysły.

„Kierowcy współpracujący z naszą firmą są na bieżąco szkoleni przez instruktorów jazdy na całodniowych kursach. Mistrzostwa to doskonała okazja, aby sprawdzić i podsumować ich rzeczywiste umiejętności. A są one niemałe. Z roku na rok nasi kierowcy jeżdżą bezpieczniej i ekonomiczniej. Wiadomo jednak, że nawet najlepsze szkolenie nie zastąpi doświadczenia, a warunki drogowe częstokroć odbiegają od wyćwiczonych zachowań. Niemniej słuchając opinii przewoźników, którzy na co dzień widzą efekty tych szkoleń, jestem przekonany, że idziemy w dobrym kierunku.” – mówi Andrzej Gluźniewicz, Koordynator ds. współpracy z przewoźnikami w DB Schenker Logistics.

Warto zauważyć, że płynna, ekonomiczna jazda, a także dobry stan techniczny samochodu mają duże znaczenie w zużyciu paliwa oraz przynoszą korzyści ekonomiczne i ekologiczne. Dzięki zdobytym umiejętnościom kierowcy oszczędzają paliwo i zmniejszają emisję CO2. Od końca 2009 do 2013 roku średnie spalanie paliwa w przypadku zestawów ciągnik z naczepą zmalało o 3 l na każde 100 km. Łącznie od 2009 roku pojazdy zużyły 1,2 mln l paliwa mniej, a to oznacza redukcję emisji CO2 o 3200 ton.

Współorganizatorem wydarzenia, obok DB Schenker Logistics, był Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Warszawie. Patronatem objęło go Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników Drogowych, a patronem medialnym zostało czasopismo „Polski Traker”. Na spotkaniu obecni byli także producenci samochodów ciężarowych: Scania, Volvo, Mercedes, MAN, Iveco i DAF.

Zwycięzcami V Mistrzostw Bezpiecznej i Ekonomicznej Jazdy zostali:
Tomasz Stokwisz Łódź / Poznań
Jerzy Domagała / Poznań