Bakterie chronią środowisko i nasz portfel

Według Głównego Urzędu Statystycznego, w Polsce własną kanalizację posiada 70 proc. gospodarstw domowych, ponad 2,3 mln korzysta z szamb, a z przydomowych oczyszczalni ścieków, aż 160 tys. gospodarstw. Ale własna oczyszczalnia, to nie tylko oszczędność, ale też odpowiedzialność za środowisko.

Najczęstszym problemem przydomowych oczyszczalni są zatkane ciągi kanalizacyjne. Na rynku znajdziemy wiele środków chemicznych, które jednak nie spełniają swej funkcji w 100 proc. – Potrzebne jest zastosowanie nowoczesnych, zaawansowanych preparatów biologicznych, zawierających odpowiednie enzymy i szczepy bakterii – mówi przedstawiciel firmy bioArcus, zajmującej się usprawnianiem pracy oczyszczalni, usuwaniem odorów i zapachów na skalę przemysłową.

Firma jest obecna na polskim rynku od 20 lat, przez ten czas specjaliści opracowali szereg preparatów, które dziś cieszą się popularnością zarówno w zakładach przemysłowych jak też w domowej toalecie czy kuchni.

– Enzymy i bakterie zawarte w naszych produktach żywią się złogami nieczystości, a efektem ich rozkładu pozostaje woda i nieszkodliwy dwutlenek węgla ulatujący do atmosfery – tłumaczy przedstawiciel bioArcus. – Te bakterie służą nam i pozwalają oszczędzić pieniądze wydawane na przetykanie kanalizacji, wywóz zawartości szamba i eksploatację oczyszczalni.

Linia produktów bakteryjnych bioExpert zawiera też odtłuszczacz, wyspecjalizowany w likwidacji złogów tłuszczu w rurach czy zbiornikach. Jest on ceniony głownie przez restauratorów, punkty żywienia i kuchnie.

Biotechnologia ma zastosowanie nie tylko w laboratoriach, ale też w zwykłych gospodarstwach domowych. Badania dowodzą, że u kobiet pracujących zawodowo w domu (sprzątanie, gotowanie) o 57 proc. częściej niż w całej populacji występują nowotwory. Prawdopodobnie spowodowane jest to intensywnym stosowaniem różnych chemicznych środków czystości.

– Środki biologiczne to zdrowe rozwiązanie. Bakterie niechorobotwórcze poprawiające stan higieny i komfort życia w domu i ogrodzie to nowość, którą warto poznać i stosować – mówi przedstawiciel bioArcus.

Należy też pamiętać, że tradycyjne chemiczne środki czystości spływają do szamba czy oczyszczalni i trują pracujące tam pożyteczne bakterie. Dlatego zastąpienie tych środków preparatami bakteryjnymi poprawia funkcjonowanie kanalizacji, szamba, a przede wszystkim przydomowej oczyszczalni.

Bakterie radzą sobie też z kamieniem i brudem w WC, tu sięgnąć można po „Odkamieniacz biologiczny”. Flora bakteryjna pomaga kompostować (Kompostus) i usuwać glony z oczek wodnych (BluKlar).